25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Coca-Cola dostarcza polskiej gospodarce ok. 3,6 mld zł rocznie

Koniecznie przeczytaj

Z raportu wpływu społeczno-ekonomicznego firmy Coca-Cola z 2021 roku wynika, że wkład Coca-Cola Poland Services i Coca-Cola Hellenic Bottling Company w rozwój polskiej gospodarki to ok. 3,6 mld złotych rocznie.

Gdy 50 lat temu w Browarach Warszawskich ruszyła produkcja Coca-Coli, 5760 butelek sprzedało się w godzinę. Z okazji 50-lecia, Coca-Cola podsumowała swoją historię na polskim rynku. Dodatkowo podzieliła się najnowszymi danymi dotyczącymi jej wpływu społeczno-ekonomicznego.

W pierwszym polskim biurze Coca-Cola w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pracowało zaledwie 15 osób. Natomiast dziś system firm zatrudnia blisko 1800 pracowników. Każdy etat w spółkach marki stwarza ponad 5 stanowisk w pokrewnych sektorach. Obecnie daje to razem niemal 10 tys. miejsc pracy.

Większość produktów sprzedawanych w kraju produkowana jest w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu. Znajdują się tam zakłady Coca-Cola HBC, które działają w Polsce już od 30 lat. Ich powstanie w latach 90. to początek bezpośredniej działalności inwestycyjnej systemu Coca-Cola na terenie Polski.

Zgodnie z wynikami „Raportu wpływu społeczno-ekonomicznego 2021”, wkład spółek w rozwój polskiej gospodarki to ok. 3,6 mld złotych rocznie. Każda wypracowana przez firmy złotówka generuje 3,83 zł dochodu w krajowej gospodarce. Jak mówi Jaak Mikkel, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie, w ostatniej dekadzie firma zainwestowała tu około 1,3 miliarda złotych.

Coca-Cola opisała także w raporcie najważniejsze działania charytatywne. Na pomoc uchodźcom z Ukrainy tylko w Polsce przekazano do tej pory ponad 5 mln złotych. Pieniądze przeznaczono głównie na stworzenie przez Polski Czerwony Krzyż czterech punktów recepcyjnych dla uchodźców.

W pomoc zaangażowali się też aktywnie pracownicy Coca-Cola. Aż 10 proc. z nich regularnie angażuje się w działania w ramach wolontariatu. W ostatnich latach system Coca-Cola koncentruje się na programach aktywizacji zawodowej. Do tej pory skorzystało z nich aż 400 tys. młodych osób wchodzących na rynek pracy.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze