25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Już nie tylko Biedronka. Netto wprowadza limit na zakup cukru

Koniecznie przeczytaj

Od 20 lipca w Biedronce można kupić 10 kg cukru na jeden paragon. Do podobnej konkluzji doszło również Netto.

W rozmowie z portalem „wiadomościhandlowe.pl”, PR Manager uzasadniała decyzję sieci znacznie większym niż zwykle o tej porze popytem na surowiec. W ocenie firmy rosnący skokowo popyt ma być reakcją konsumentów na informacje o tym, że w Polsce brakuje cukru. Tak samo jak Biedronka, Netto wprowadza we wszystkich swoich sklepach limit zakupowy do odwołania. Ma on wynosić do 10 kg cukru na jeden paragon. Jak mówi Manager sieci, decyzja jest podyktowana tym, aby zapewnić dostęp do cukru możliwie szerokiej liczbie klientów.

Portal „wiadomościhandlowe.pl” pisze o tym, że hurtownicy potwierdzają niepokojące sygnały, jakoby cukru miało brakować w hurtowniach. Menadżerowie mówią o tym, że producenci wstrzymują dostawy. W rozmowie z portalem hurtownicy przyznają, że choć nie znają bezpośrednich przyczyn deficytu cukrowego, to przeczuwają, że „coś poważnego się dzieje na rynku”. Pierwsze objawy tego, że w Polsce brakuje cukru, dały się odczuć w deficytach na półkach sklepowych i decyzjach sieci o wprowadzeniu limitów sprzedaży. Podobna sytuacja ma miejsce na poziomie hurtowni. Ich menadżerowie również zaczynają reglamentować cukier sprzedawany do sklepów.

Niedobory i zwiększony popyt sprzyjają windowaniu marż detalicznych. Dystrybutorzy prognozują, że cena cukru na półce może w ciągu kilku tygodni przekroczyć 7 zł za kilogram „o ile w ogóle będzie co sprzedawać”. Nie tylko w Polsce brakuje cukru. Ekonomiści zwracają uwagę na to, że to problem szerzący się na skalę światową. Eksperci prognozują, że globalne zapasy będą w tym roku szybko topnieć, a cena na światowych giełdach mocno podskoczy.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze