27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Polacy popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego [SONDAŻ]

Koniecznie przeczytaj

Zgodnie z wynikami badania ARC Rynek i Opinia, aż 88 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Jednocześnie część z nich uzależnia korzystanie z niego od miejsca oddawania opakowań oraz opłacalności.

Przeciwników tego rozwiązania jest zaledwie 6 proc. Taki sam odsetek badanych nie ma na ten temat zdania. Natomiast średnio 3 proc. badanych uważa, że nic i nikt nie zmusi ich do oddawania opakowań zwrotnych do sklepu. W przypadku ludzi w wieku od 18 do 24 lat ten odsetek jest ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 7 proc. 6 proc. badanych obawia się, że nie będzie miało na to czasu.

50 proc. Polaków uzależnia korzystanie z systemu kaucyjnego od możliwości dokonywania zwrotów opakowań w najbliższym sklepie. Oprócz tego 36 proc. kieruje się opłacalnością. Preferowaną formą zwrotów opakowań jest zwrot do automatów na opakowania. Taką opcję wybrałoby 48 proc. badanych. Niemal co czwarty badany (23 proc.) chętnie oddawałby opakowania do sklepu. Dla co piątego (18 proc.) nie ma znaczenia to, gdzie będzie oddawał opakowania.

Kwota nawet 0,40 zł w przypadku 1,5 l butelki plastikowej po wodzie byłaby dla 69 proc. Polaków zachęcająca do korzystania z systemu kaucyjnego. 79 proc. Polaków zwracałoby opakowanie za kaucję 50 groszy, 81 proc. – za 60 groszy. Natomiast za kaucję 70 groszy na zwrot opakowań decydowałoby się aż 83 proc. ankietowanych.

Badanie zostało zrealizowane od 8 do 15 czerwca 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1048). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze