25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Nie tylko w Polsce. Maleje liczba bankomatów w kolejnych krajach

Koniecznie przeczytaj

W ciągu dwóch ostatnich lat z polskiego rynku zniknęło ponad 1,3 tys. bankomatów. Podobne przypadki mają miejsce w Irlandii i Hiszpanii.

Od dłuższego czasu na polskim rynku zmniejsza się liczba bankomatów. Dla przykładu w I kw. 2020 r. było ich ponad 22,5 tys., podczas gdy w marcu bieżącego roku – już tylko 21,2 tys. W okresie tym sieć urządzeń w naszym kraju zmniejszyła się o ponad 1,3 tys. sztuk. Zjawisko to przyczyniło się nawet do powołania przez Narodowy Bank Polski specjalnego zespołu. Ma on zadbać o bezpieczeństwo obrotu gotówkowego i m.in. rozwiązać problem znikających bankomatów.

Tylko w ciągu minionego tygodnia pojawiły się podobne doniesienia z Irlandii i Hiszpanii. W pierwszym kraju jeden z największych banków, AIB, zdecydował o wycofaniu obsługi kasowej z dużej części swoich oddziałów. Podjął się także o likwidacji zlokalizowanych tam bankomatów. Bank ma w Irlandii 170 oddziałów, a 22 z nich już są bezgotówkowe. Teraz ogłosił plany odnoszące się do 70 kolejnych placówek.

Służby prasowe instytucji informowały, że decyzja wiąże się ze znacznym wzrostem wykorzystania cyfrowych usług bankowych i spadkiem liczby wizyt w oddziałach, a także mniejszym zainteresowaniem gotówką. Wokół nagłośnionej przez media decyzji AIB zrobiło się jednak tyle zamieszania, że, jak informuje BBC, bank zdecydował odwołać swoje plany.

Z kolei Polska Agencja Prasowa doniosła, że w Hiszpanii trzy organizacje, reprezentujące tamtejszy sektor bankowy, podpisały porozumienie z narodowym operatorem pocztowym. Miało ono dotyczyć dostarczania gotówki, głównie emerytom, w oddalonych ośrodkach wiejskich. Szacuje się, że mniej więcej 700 tys. takich osób wciąż nie korzysta z bankowości elektronicznej i są one w kłopocie, bo zmniejsza się sieć bankomatów w kraju. Tylko w ciągu ostatniego roku z tamtejszych ulic zniknęło 1,1 tys. tych urządzeń.

Źródło: Cashless.pl

Autor

Najnowsze