25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Co piąty młody Polak opublikował zdjęcia swoich dokumentów w sieci

Koniecznie przeczytaj

Z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów wynika, że ponad 19 proc. osób między 18 a 24 rokiem życia opublikowało w sieci zdjęcia swoich dokumentów. 28 proc. Polaków z tej grupy wiekowej udostępniło osobom trzecim swoje hasła do logowania w Internecie.

Jak pokazuje badanie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ponad 47 proc. ludzi w wieku 18-24 lata uważa, że potrafiłaby zareagować w przypadku próby włamania do ich komputera lub telefonu. Jednocześnie ta grupa ankietowanych najczęściej przyznaje się do ryzykownych zachowań w sieci. 39 proc. ankietowanych w wieku 35-44 lata wie, jak zareagować. W przypadku seniorów między 65 a 74 rokiem życia taką świadomość ma 39 proc. Niemal 60 proc. ankietowanych nie wiedziałoby, co zrobić w przypadku ataku hakerów.

Jak wynika z badania, 11,5 proc. wszystkich ankietowanych Polaków przyznaje się do udostępnienia swoich danych do logowania osobom trzecim. W grupie między 18 a 24 rokiem życia uczyniło tak 28 proc. badanych. W przypadku młodych w wieku 25-34 lata ten odsetek wynosi 16 proc. Nawet co 5. młody Polak w wieku 18-24 lata (19,4 proc.) przyznaje się do opublikowania w sieci zdjęcia swoich dokumentów. Większą ostrożnością pod tym względem wykazują się ankietowani powyżej 55 roku życia. Tylko od 6 do 8 proc. badanych w tej grupie wiekowej przyznało się do upublicznienia swoich dokumentów w Internecie.

Z cytowanych w badaniu danych systemu Dokumentów Zastrzeżonych wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. każdego dnia przestępcy próbowali wyłudzić na skradziony dowód osobisty 575 tys. zł. Przez pierwsze 3 miesiące br. udaremniono blisko 2 tys. takich prób na prawie 52 mln zł. Na podstawie danych zespołu CERT Polska w 2021 r. zgłoszenia narosły o ponad 180 proc. w porównaniu z 2020 r. Oszuści najczęściej stosowali phishing (wzrost o prawie 200 proc.), czyli podszywali się pod inne firmy czy instytucje. Próbowali też przekonać użytkowników Internetu do zainstalowania szkodliwego oprogramowania (wzrost o ponad 280 proc.).

Według badania serwisu ChronPESEL.pl 21,6 proc. ankietowanych deklaruje, że wiedziałoby na pewno, jak rozpoznać fałszywą wiadomość SMS lub e-mail. Wśród badanych w wieku 65-74 lata ten odsetek wyniósł niewiele ponad 12 proc. Drozd zauważył, że problemem są też niebezpieczne ankiety publikowane w Internecie.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze