25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Jest nowy obowiązek znakowania pojazdu. Za naruszenie przepisu grozi 500 zł mandatu

Koniecznie przeczytaj

Działające od 4 maja rozporządzenie ministra klimatu i środowiska ustanowiło nowe obowiązkowe naklejki dla kierowców. Znakowane będą pojazdy dopuszczone do bezpłatnego wjazdu do stref czystego transportu. Pierwsze takie strefy pojawią się w przyszłym roku w Warszawie i Krakowie.

Od 4 maja, aby wjechać do strefy czystego transportu ustanowionej w mieście, należy znakować samochód specjalną naklejką. W lewym dolnym rogu przedniej szyby powinien się znaleźć zielony ośmiokąt. To wymóg ustanowiony rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska, ustanowionego na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2021 r.

Podstawowym założeniem jest ustanawianie przez miejskie samorządy stref czystego transportu. Chodzi o ograniczenie w ten sposób emisji spalin, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji przez ruch drogowy. Teoretycznie auta na benzynę i z silnikami Diesla nie powinny mieć wstępu do takiej strefy.

Istnieją jednak pewne wyjątki. Najważniejszy stanowią pojazdy używane przez gminę, autobusy szkolne, karetki i radiowozy. Zwolnione z mocy ustawy są także pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne. Posiadacze „wysokoemisyjnych” pojazdów będą mogli wjechać do strefy czystego transportu w godzinach od 9 do 17 i za opłatą. Jej wysokość wyniesie 2,50 zł za godzinę i 500 zł miesięcznie.

Nowe obowiązkowe naklejki dla kierowców mają potwierdzać prawo bezpłatnego wjazdu do strefy. Oznacza to między innymi auta elektryczne oraz pojazdy objęte gminnymi wyłączeniami. Kierowcy, którzy uiścili opłatę za wjazd do strefy, nie będą musieli oznaczać w ten sposób swojego samochodu. Samo wydanie naklejki jest stosunkowo tanie, bo koszt wynosi raptem 5 zł. Przebywanie w strefie czystego transportu bez naklejki i bez uiszczenia opłaty naraża kierowcę na mandat w wysokości 500 zł.

Oprócz zielonego ośmiokąta, nowe obowiązkowe naklejki muszą zawierać rok produkcji samochodu i właściwe oznakowanie rodzaju paliwa. Na naklejce znajdzie się także numer rejestracyjny pojazdu oraz znak d-54, informujący o wjeździe do strefy czystego transportu.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze