25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

VAT od fikcyjnej faktury musi zapłacić przedsiębiorca, nawet jeżeli nie wiedział o jej istnieniu

Koniecznie przeczytaj

Faktury sprzedaży decydują, ile podatku musi zapłacić dana firma. Z takiego dokumentu wynika kwota VAT-u do odprowadzenia.

Najbardziej narażają się wszelkie branże usługowe. Za taką fakturą nie idzie wydanie towaru czy ruch na magazynie, przez co łatwiej taki dokument wystawić. Według art. 108. 1. ustawy o VAT, “w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty”.

Jeżeli ktoś wystawia fakturę i podszywa się pod daną firmę, nie należy uznawać podatnika za wystawcę faktury w rozumieniu ustawy o VAT. W takiej sytuacji odpowiedzialnym za zapłacenie tego podatku powinien być faktyczny wystawca dokumentu. Chodzi o pracownika, który dokonał oszustwa i wprowadził do obiegu fakturę umyślnie z pominięciem przedsiębiorcy.

NSA wystąpiło do TSUE o pytanie prejudycjalne w sprawie pustych faktur. To orzeczenie mogłoby pozwolić uregulować lepiej tę kwestię. Nie zmienia to faktu, że każdy, kto prowadzi firmę powinien dobrze znać treść artykułu 108 ustawy o VAT. Musi też pamiętać, że w jego obowiązku, ale też interesie jest dopilnowanie, by w przedsiębiorstwie istniał system kontroli nad tym jakie dokumenty są wystawiane.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze