25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Korzystne dla gospodarki. Apel o wprowadzenie małżeństw jednopłciowych

Koniecznie przeczytaj

Ponad 40 prawników i ekonomistów podpisało się pod listem otwartym, w którym apelują, by wprowadzić małżeństwa jednopłciowe w Polsce. Zdaniem sygnatariuszy takie posunięcie byłoby nie tylko naprawieniem rażącej niesprawiedliwości, ale przysłużyłoby się polskiej gospodarce.

Onet opublikował w środę list otwarty dotyczący wprowadzenia w Polsce małżeństw jednopłciowych. Podpisało go ponad 40 prawników i ekonomistów, w tym Henryka Bochniarz, Sławomir Dudek, Ryszard Kalisz, Marcin Matczak czy Wojciech Paczos. Wśród sygnatariuszy jest liczna reprezentacja osób ze stopniem naukowym co najmniej doktora. Są również profesorowie. To pierwszy tego typu apel, w którym chodzi o małżeństwa jednopłciowe, a nie o związki partnerskie.

Autorzy listu wskazują, że brak rozwiązań prawno-ekonomicznych w tym zakresie stanowi ekonomiczną dyskryminację części gospodarstw domowych w Polsce. Wpływa to negatywnie na polską gospodarkę. Nie umniejszając innym powodom, dla których należy wprowadzić małżeństwa jednopłciowe, w tym wynikającym z poszanowania wolności obywatelskich i godności ludzkiej, pragną oni zwrócić uwagę na istotne aspekty ekonomiczne i prawne w tym kontekście.

List otwarty zawiera kilka konkretnych przypadków, w których odmawianie parom jednopłciowym prawa do zalegalizowania związku odbiera tym osobom jakieś prawa. Jego autorzy wskazują na dyskryminację podatkową w postaci wyższych podatków (od darowizn i spadków, od czynności cywilnoprawnych w przypadku pożyczki, częściowo niekorzystne rozliczenie PIT). Kolejnym czynnikiem są dodatkowe koszty w przypadku dziedziczenia (zachowku, podatku od spadków, jak przy dziedziczeniu po osobie obcej, potrzebnych usług prawnych).

Brak wspólnoty majątkowej również może utrudniać wspólne prowadzenie domu. W przypadku wspólnego wychowywania dziecka np. jednej z partnerek, druga partnerka nie ma żadnych praw do opieki nad dzieckiem, niezależnie od tego, czy łoży na nie pieniądze i poświęca mu czas. Krzywdzący jest też brak możliwości pochowania partnera lub partnerki w przypadku niekorzystnej interpretacji prawa: przed życiowym partnerem lub partnerką prawo pochówku może przysługiwać nawet dalszej rodzinie.

Sygnatariusze listu otwartego powołują się także na brak zabezpieczenia socjalnego i zdrowotnego wynikający z niemożności zawarcia małżeństwa. Chodzi między innymi o brak możliwości zgłoszenia partnera lub partnerki do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie sposób się nie zgodzić z tym punktem widzenia.

Jak podają prawnicy i ekonomiści w liście otwartym, badania wskazują, że małżeństwa jednopłciowe mogą polepszyć sytuację małżonków na rynku pracy, zwiększyć dochód czy szansę posiadania mieszkania. Rozwiązania prawne powinny ułatwiać wspólne prowadzenie domu, zwiększać poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, w celu uwalniania gospodarczego potencjału ludzi chcących spędzić ze sobą życie. Brak takich rozwiązań może prowadzić m.in. do poszukiwania lepszych perspektyw za granicą, a w efekcie do utraty kapitału ludzkiego przez Polskę.

Sygnatariusze podkreślają także, że nie ma w tej chwili barier prawnych, które uniemożliwiałyby debatę nad rozwiązaniami ułatwiającymi kochającym się ludziom codzienne życie. W szczególności nie uniemożliwia tego treść art. 18 Konstytucji RP, który zapewniając związkom małżeńskim kobiety i mężczyzny szczególną ochronę, nie wyklucza wprowadzenia obok nich innych małżeństw.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze