25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Prawie 13 proc. badanych Polaków kupiło cukier w nadmiarze [SONDAŻ]

Koniecznie przeczytaj

Z sondażu UCE Research i SYNO Poland wynika, że 90 proc. Polaków słyszało o brakach cukru w sklepach. Prawie 13 proc. ankietowanych przyznało się do kupienia cukru w nadmiarze.

Według sondażu UCE Research i SYNO Poland, 89,9 proc. Polaków słyszało o brakach cukru w sklepach. 57,1 proc. ankietowanych trafiło na tę wiadomość, przeglądając internet, tj. serwisy i portale informacyjne czy social media. Konsumenci stykali się też z tym problemem w samych placówkach handlowych (36,2 proc.; można było wskazać kilka odpowiedzi). Ponadto źródłem informacji była telewizja (35 proc.) oraz krewni, znajomi albo sąsiedzi (33,1 proc.). Rzadziej dowiadywano się o tym z radia czy prasy drukowanej (odpowiednio 9,8 proc. i 4,8 proc.).

Z sondażu wynika, że 12,9 proc. Polaków, w związku z doniesieniami o brakach w sklepach, kupiło cukier w nadmiarze. 86,5 proc. stwierdziło, że nie zrobiło nadmiarowych zakupów tego produktu, a 0,6 proc. nie pamiętało dokonania takich zakupów. Współautor badania Krzysztof Łuczak ocenił, że blisko 90 proc. badanych nie uległo panice. To jego zdaniem dobry wynik, bo masowe wykupywanie produktu tylko podnosi jego cenę. Jak dodał ekspert, nadmiarowe zakupy wpływają też na braki produktu na półkach sklepowych. Wskazał, że robienie zapasów było widoczne też na początku pandemii.

Według badania, cukier w nadmiarze częściej kupowali mieszkańcy woj. pomorskiego – 20,8 proc. oraz dolnośląskiego i łódzkiego – po 17,9 proc. Jak przytoczył specjalista, niedawna analiza Hiper-Com Poland i UCE Research wykazała, że w I półroczu br. cukier zdrożał średnio o 37,1 proc. rdr. Produkt najbardziej poszedł w górę w woj. lubuskim – 42,3 proc., podlaskim – 42 proc., a także warmińsko-mazurskim – 41,2 proc. Z kolei najmniejszy przyrost cen zaobserwowali mieszkańcy woj. wielkopolskiego – 33,1 proc., dolnośląskiego – 33,6 proc., jak również zachodniopomorskiego – 34,7 proc.

Na tej podstawie Krzysztof Łuczak stwierdził, że większa skłonność do zakupu cukru w nadmiarze nie wiązała się ze skalą podwyżek. Badanie zostało przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na reprezentatywnej próbie 1034 dorosłych Polaków metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Zrealizowano je w dniach 23-25 lipca.

W ubiegłym tygodniu wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnił, że w Polsce nie zabraknie cukru. Podkreślił, że braki cukru w sklepach i wprowadzanie limitów na jego zakup wynikały z przejściowych trudności w logistyce zagranicznych koncernów handlowych.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze