25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Zwrot opłaty za ubezpieczenie. Nowy przepis ma wejść w życie we wrześniu

Koniecznie przeczytaj

Rząd postanowił pochylić się nad kwestią ubezpieczeń pomostowych pobieranych przez banki w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Nowe przepisy mają szansę wejść w życie już od września.

Sejm znowelizował ustawę o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowe prawo wejdzie w życie w ciągu 30 dni od opublikowania. Jeśli prace nad ustawą przebiegną sprawnie, przepisy mogą zacząć obowiązywać już od września. Oznacza to, że już wkrótce banki będą zwracały pieniądze kredytobiorcom. Chodzi o tzw. ubezpieczenie pomostowe. Jeśli przepisy wejdą w życie, banki będą musiały zwracać pobrane z tego tytułu pieniądze. Tym samym kredytobiorca otrzyma zwrot opłacanego ubezpieczenia.

Jeszcze podczas dyskusji w Sejmie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł dał do zrozumienia, że jeśli tylko parlament wniesie poprawki i zechce rozszerzyć zwrot opłat za brak wpisu do księgi wieczystej również na obecne umowy kredytowe, to resort sprawiedliwości poprze takie zmiany. Obecnie na zwrot będą mogli liczyć wyłącznie kredytobiorcy, którzy zawrą umowę kredytową po wejściu w życie ustawy. Pewną nadzieją dla obecnych kredytobiorców może być również TSUE.

W przypadku przebiegu zwrotu ubezpieczenia pomostowego możliwe będą dwie opcje – zwrot na konto kredytobiorcy lub zaliczenie kwoty ubezpieczenia na poczet spłaty kapitału. Prawdopodobnie, jeśli kredytobiorca nie zdecyduje inaczej, domyślną opcją będzie zwrot kwoty na konto. Niewykluczone, że po wejściu w życie nowych przepisów banki wycofają pobieranie opłaty.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze