25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Banki a wakacje kredytowe. Około 300 skarg wpłynęło do UOKiK

Koniecznie przeczytaj

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny poinformował, że do UOKiK wpłynęło około 300 skarg. Dotyczą one zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.

Jak wyjaśnił Tomasz Chróstny, ok. 150 skarg wypłynęło w piątek, drugie tyle – w sobotę. Prezes UOKiK dodał, że skargi te będą uwzględniane w decyzji czy wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta. Jak skomentował szef UOKiK, “klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. (…) Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa”.

Chróstny podkreślił, że banki nie mają podstaw do wskazywania klientom, iż po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa. Jego zdaniem “banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej”. Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd mogą być postawione w tym tygodniu.

Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe. Chodzi o zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W rzeczywistości mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Tym samym pierwsza rata, którą można zawiesić, przypadnie w sierpniu.

Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Mianowicie są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dodatkowo okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat. Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze