25.2 C
Warszawa
środa, 17 sierpnia 2022

Obowiązkowy abonament RTV za radio samochodowe

Koniecznie przeczytaj

Istnieje obowiązek opłacania abonamentu RTV za radio samochodowe. Kara za nieuiszczenie opłaty wynosi 30-krotność miesięcznej raty.

Głównie przedsiębiorcy mają obowiązek uiszczania dodatkowych opłat za posiadanie takiego radia. Ustawa wprost zwalnia z wydatku te osoby, które już opłacają abonament za radioodbiorniki i telewizor posiadane w domu. Nie omija ona natomiast osób prowadzących działalność gospodarczą i posiadających zarejestrowany w jej ramach samochód.

Stawki abonamentu są następujące: 7,50 zł za jeden miesiąc, 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące, 42,80 zł za sześć miesięcy, 81,00 zł za rok kalendarzowy.

W przypadku telewizorów z możliwością odbioru kanałów telewizyjnych, przedsiębiorca musi liczyć się z wydatkiem na poziomie 264,60 zł rocznie (lub 24,50 zł miesięcznie) w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Niektórzy przedsiębiorcy wynajmują lub leasingują samochód służbowy od innej firmy. Zdaniem sądów firmy te powinny uiszczać opłaty za abonament RTV za radio samochodowe. Jednak istnieje możliwość, że ten obowiązek zostanie przeniesiony na przedsiębiorcę w ramach umowy.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność miesięcznej raty. Do tego dochodzi konieczność zapłacenia zaległych składek.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze