27.5 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Zmiany w Kodeksie pracy mają między innymi regulować zasady pracy zdalnej

Koniecznie przeczytaj

W ocenie Joanny Rutkowskiej, dyrektorki HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder, najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej.

Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw z obszaru Kodeksu pracy. Chodzi o dyrektywę ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz dyrektywę rodzicielską. Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanna Rutkowska przypomina w komentarzu dla PAP, że zmiany mają regulować m.in. zasady zawierania umów o pracę. Odnoszą się one np. do okresu próbnego, zwiększenia elastyczności pracy czy wydłużenia urlopów rodzicielskich z 32 do 41 tygodni. 9 tygodni będzie przy tym przysługiwało wyłącznie ojcu dziecka.

Reformy mają też podnieść zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego. Wprowadzają także nowe dni wolne (nieodpłatny urlop opiekuńczy czy zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej). Dodatkowo regulują one zasady pracy zdalnej. Jak ocenia Joanna Rutkowska, zmiany w Kodeksie pracy będą znaczące. Zdaniem specjalistki, problem dla pracodawców stanowi brak informacji o kształcie zmian, terminie ich ogłoszenia i terminie ich wejścia w życie. Jeśli będzie to tylko 14 dni, pracodawcy mogą mieć duże problemy z wdrożeniem ich w swoich przedsiębiorstwach. Ekspertka zaznacza, że brak ostatecznych zapisów i informacji o terminie ich wdrożenia znacznie utrudnia pracodawcom przygotowanie się do “kodeksowej rewolucji”.

Według dyrektorki HR w Trenkwalder, pracodawcy nie powinni czekać na ogłoszenie zmian w Kodeksie pracy. Już dzisiaj należy zastanowić się, w jakim stopniu dotkną one ich organizacje. Powinno się ustalić, jakie działy w organizacji będą musiały zostać zaangażowane w ich wdrożenie.

Specjalistka zwraca uwagę na aspekty dotyczące pracy zdalnej. Jak ocenia, do tej pory firmy korzystały z wypracowanych w trakcie pandemii wewnętrznych regulaminów i zapisów. Teraz dobrze byłoby sprawdzić, które kwestie już znajdują się w procedurach, a które obszary wymagają uzupełnienia. Rutkowska stwierdza również, że uregulowanie przepisami prawa pracy zdalnej jest dla pracodawców bardzo ważne. Zdaniem Joanny Rutkowskiej, standardowe 14 dni od ogłoszenia nowych przepisów może nie wystarczyć przedsiębiorcom na wdrożenie tak rozległych zmian w swoich organizacjach.

Trenkwalder jest częścią międzynarodowej grupy Trenkwalder International AG. Jest dostawcą usług kadrowych (m.in. rozwiązaniami z zakresu rekrutacji i outsourcingu) w Europie centralnej i wschodniej. Spółka współpracuje z ponad 10 000 firm i działa na terenie 17 krajów Europy, w tym w Polsce.

Źródło: Wirtualne Media/PAP

Autor

Najnowsze