24.6 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

UOKiK wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciw spółce Dell

Koniecznie przeczytaj

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell. Urząd podejrzewa ją o zawarcie ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienia ograniczającego konkurencję.

Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą praktyki związane ze sprzedażą produktów infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC do klientów profesjonalnych.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podejrzewa, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego. W jego ramach spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców. Chodzi o dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży. W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC.

System dystrybucji Dell opiera się o sieć partnerów handlowych (autoryzowanych dystrybutorów). Jak wyjaśnia UOKiK, jeden z nich może zgłosić w wewnętrznym systemie rejestracji potencjalną transakcję z danym klientem. Wówczas Dell jest w stanie uniemożliwiać pozostałym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi, nawet na jego wyraźną prośbę.

W efekcie firmy i instytucje mogły zostać pozbawione możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt marek Dell i Dell EMC. Było to możliwe nawet, gdyby któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej. Zgodnie z prawem ochrony konkurencji niedozwolone są porozumienia ograniczające konkurencję. Chodzi o umowy zawierane pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu, np. producentem i dystrybutorami jego produktów.

W sprawie spółki Dell i jej dystrybutorów prezes UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do podziału rynku. Mowa zwłaszcza o ograniczaniu możliwości sprzedaży pasywnej podmiotom, które same zgłosiły się z prośbą o ofertę do dystrybutora Dell.

Dell odpowiedziało, że jako lider rynku rozumie i traktuje z najwyższą powagą swoją odpowiedzialność w zakresie przestrzegania wszelkich praw obowiązujących w każdym z krajów, w których operuje. Jak podaje, działanie w sposób etyczny we wszystkich aspektach prowadzenia biznesu jest ważne zarówno dla firmy, jak i dla partnerów, klientów i dostawców. Firma Dell w pełni współpracuje z Urzędem, ale nie będzie komentować toczącego się postępowania.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję spółce Dell grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze