27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Rośnie popularność pirackich aplikacji w Rosji

Koniecznie przeczytaj

Od lutego do lipca br. w Rosji liczba próśb o pobranie pirackiej aplikacji streamingowej Zetflix wzrosła o 300-400 proc. Liczba próśb o odwiedzenie strony zwiększyła się o 300 proc.

Jak podaje Kommersant, serwis Zetflix poinformował, że w marcu br. napływ nowych użytkowników do serwisu wyniósł około 25 proc. ogólnej liczby odwiedzających. Obecnie odwiedza go około 150-180 tysięcy widzów dziennie, a w szczytowym momencie – 500 tysięcy. Średnia miesięczna oglądalność Zetflixa to 4,5 miliona osób.

Według Kommersanta właściciele platformy planują umieścić ją w krajowych sklepach z aplikacjami RuStore i NashStore. Według szefa RuStore Ivana Myzdrikova pobieranie aplikacji jest dostępne tylko dla osób prawnych, ale wkrótce będzie możliwe dla prywatnych użytkowników. Jednocześnie zapewnił, że RuStore jest gotowy do wpuszczenia na platformę tylko tych, którzy nie łamią prawa.

Jak podkreślił Vladimir Zykov, dyrektor ds. działań projektowych w ANO Digital Platforms, na giełdach nie ma danych o legalności filmów. Dodał, że jeśli właściciele praw autorskich napiszą ze skargami, firma odpowie zgodnie z prawem. Jak podaje Yandex, liczba linków zawierających pirackie treści wpisanych do rejestru przez rosyjskich właścicieli praw autorskich w ramach memorandum antypirackiego od lipca przekroczyła 62 mln. W czerwcu 2021 r. do rejestru wpisano 24,3 mln linków. W ciągu roku do rejestru dodano 37,7 mln linków, czyli więcej niż w poprzednich trzech latach.

Według Mergena Doraeva, partnera w Kancelarii Prawnej EMPP umieszczanie aplikacji zawierających pirackie treści na krajowych rynkach może stać się legalne. Pozwoli na to dopuszczenie tzw. importu równoległego filmów. Zetflix to usługa umożliwiająca bezpłatne oglądanie filmów i programów telewizyjnych. Oprócz strony internetowej ma aplikację na Androida i Windows, której nie ma na żadnym cyfrowym rynku. Serwis zarabia na reklamach.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze