27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Orlen z zyskiem sięgającym 3,7 mld zł

Koniecznie przeczytaj

Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł. Oznacza to, że był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego. Wtedy osiągnął poziom ponad 2,2 mld zł.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek skomentował, że dywersyfikacja działalności Grupy Orlen pozwala generować coraz większe zyski poza produkcją i sprzedażą paliw. Jak podkreślił, bardzo dobre wyniki przyniósł segment petrochemiczny Grupy Orlen, produkujący m.in. materiały dla nowoczesnych tworzyw sztucznych. Zarazem dobre rezultaty wypracował również segment energetyczny, który już w 60 proc. produkuje energię z nisko i zeroemisyjnych źródeł.

Według szefa koncernu, w drugim kwartale aż 5-krotny wzrost wyniku odnotował segment wydobycia ropy i gazu. Jego zysk operacyjny stanowi równowartość niemal połowy zysku segmentu detalicznego obciążonego niższymi marżami paliwowymi. Obajtek zwrócił jednocześnie uwagę, że w pierwszym półroczu na nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł. Jest to niemal tyle, ile zainwestowano tam łącznie w latach 2014-2015. Jak zaznaczył prezes PKN Orlen, kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski jest też efektywna integracja z Grupą Lotos. Kolejne wyniki spółki uwzględnią już efekty budowy silnego koncernu multienergetycznego.

Jak podano w komunikacie koncernu, w ciągu sześciu miesięcy tego roku Grupa Orlen wypracowała wynik netto w wysokości ponad 6,5 mld zł. To o 2,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy wynik ten wyniósł ponad 4,1 mld zł. W drugim kwartale tego roku przychody Grupy Orlen w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosły o 96 proc. z 29,4 mld zł do 57,8 mld zł. Odnotowano też wzrost poziomu EBITDA LIFO o 2,3 mld zł, z ponad 3 mld zł do ponad 5,3 mld zł.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze