27.6 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia 2022

Zmiany w Kodeksie pracy. Będą dwie dodatkowe przerwy dla pracowników

Koniecznie przeczytaj

W Kodeksie pracy mają zostać wprowadzone zmiany, dotyczące m.in. dwóch dodatkowych przerw w pracy. Mają one jednak obowiązywać tylko w określonych sytuacjach.

Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi pracującemu co najmniej 6 godzin na dobę przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy. Wyjątkiem są pracownicy młodociani. Gdy ich dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca musi zapewnić takiemu zatrudnionemu 30-minutową przerwę. Gdy w życie wejdzie znowelizowany Kodeks pracy, pracownicy zyskają nawet dwie dodatkowe przerwy w pracy. Druga, również 15-minutowa, będzie przysługiwać pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wyniesie 9 godzin. Jeśli z kolei czas pracy przekroczy 16 godzin, doliczana będzie trzecia przerwa trwająca 15 minut.

Tym samym na zmianie przepisów najbardziej skorzystają osoby, które pracują w równoważnym systemie czasu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, równoważny system czasu pracy pozwala na planowanie pracy w przedłużonym do 12 godzin wymiarze dobowym. Taki przedłużony wymiar dobowy powinno się z kolei równoważyć krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami całkowicie wolnymi od pracy. W przypadku równoważnego systemu czasu pracy dobowy wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej może wynosić nawet do 24 godzin. Wszystko zależy jednak od zawodu i charakteru pracy. Pracodawca będzie podlegać konieczności powiadomienia pracownika o prawie do dwóch dodatkowych przerw. Będzie mieć na to 7 dni od dnia dopuszczenia zatrudnionego do pracy.

Jedną z przerw, które już teraz przysługują pracownikom, jest 5-minutowa przerwa od komputera. Po każdych 60 minutach pracy zatrudnionemu przysługuje 5 minut przerwy. Pracownicy jednak na ogół nie zdają sobie sprawy z faktu, że mowa o 60 minutach nieprzerwanej pracy. Dodatkowo przerwa ma służyć odpoczynkowi od komputera, niekoniecznie od samej pracy. Tym samym zatrudniona osoba powinna wtedy zająć się innymi obowiązkami niewymagającymi patrzenia w monitor. Zaleca się, by te obowiązki nie obciążały dodatkowo wzroku i były wykonywane w innej pozycji, niż ta przyjmowana przez pracownika przy monitorze. Takiej 5-minutowej przerwy od komputera nie można łączyć z ustawową 15-minutową przerwą w pracy.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze