24.6 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia 2022

Banki ostrzegają przed nową metodą oszustwa

Koniecznie przeczytaj

ING Bank Śląski ostrzega klientów przed nową metodą oszustwa z wykorzystaniem kodów Blik.

Jak pisze ING, zidentyfikowano przypadki, gdy złodzieje podszywali się pod pracowników banków, organów ścigania lub innych instytucji i usiłowali przekonać do wpłaty gotówki na rachunek za pośrednictwem wpłatomatu. Najczęściej tłumaczyli, że pieniądze są zagrożone i należy je umieścić na bezpiecznym koncie. Następnie wysyłali ofiarom kod Blik służący do wpłaty środków na rachunek. Kod był wygenerowany z konta bankowego będącego pod kontrolą złodziei.

ING w ostrzega klientów przed ludźmi twierdzącymi, że chcą pomóc przenieść pieniądze w bezpieczne miejsce. Bank dodaje, aby nie wpłacać pieniędzy do bankomatu za pomocą kodu Blik, który podaje ktoś inny – wtedy pieniądze zawsze trafiają na konto tej osoby.

Oszustwa z wykorzystaniem kodów Blik najczęściej zaczynają się od przejęcia kontroli nad czyimś kontem na Facebooku. Następnie złodzieje podszywają się pod ofiarę i wysyłają do jej znajomych w portalu prośbę o drobną pożyczkę. Gdy ofiara nie wykaże się czujnością i przekaże kod Blik do wypłaty np. 50 zł, a następnie nieuważnie zatwierdzi transakcję w swojej aplikacji, może stracić dużo więcej.

Scenariusz oszustwa opisanego przez ING to coś nowego. Co ciekawe, jeszcze nie wszystkie banki oferują możliwość deponowania gotówki przy pomocy kodu Blik. Wpłaty za pośrednictwem Blik mogą realizować klienci BNP Paribas, Getinu, ING, Millennium, Nest, Pekao i PKO BP.

Źródło: Cashless.pl

Autor

Najnowsze