10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

W Polsce może zabraknąć leków

Koniecznie przeczytaj

Prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych Andrzej Stachnik ostrzega, że w aptekach i szpitalach może zabraknąć nawet kilku tysięcy leków.

Jak wyjaśniał Stachnik, problem wynika z niskich marż hurtowni farmaceutycznych na lekach refundowanych. Na dystrybucji takich medykamentów hurtownie zarabiają mniej niż złotówkę od opakowania. Marża wynika z ustawy i nie może przekroczyć 5 proc. Andrzej Stachnik zaznaczył, że kilkanaście lat temu, gdy koszty prowadzenia biznesu były o wiele niższe, maksymalna marża wynosiła 14 proc.

Zdaniem prezesa zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych w pierwszej kolejności kłopot będzie dotyczył leków mniej popularnych, rzadziej kupowanych przez pacjentów. Związek proponuje wprowadzenie marży w wysokości 6 proc. O 1 proc. więcej niż wynosi obecnie, a zarazem o przeszło 8 proc. mniej niż wynosiła kilkanaście lat temu.

W Polsce już brakuje niektórych podstawowych produktów. Cukier stał się tak deficytowym towarem, że niektóre sieci zaczęły wprowadzać limity. W Biedronce, Netto i Lidlu na jeden paragon można kupić 10 kg cukru, a w Aldi — tylko 5 kg. Dodatkowo cena cukru jest zdecydowanie wyższa niż jeszcze kilka tygodni temu. W jednej z placówek Lidla we Wrocławiu 1 kg cukru białego kosztuje już 4,99 zł. Nieco taniej jest w Dino i Netto, gdzie można znaleźć ten sam produkt za 4,49 zł.

W związku z brakami w asortymencie rządzący już zachęcają handlowców, którym brakuje cukru, do zakupów w Krajowej Grupie Spożywczej. Jednak w państwowym sklepie ten towar wcale nie jest tańszy — za 1 kg trzeba zapłacić 4,99 zł, a jeszcze kilka dni temu było to 6,99 zł. Do tego należy doliczyć koszty wysyłki, ponieważ jest to sklep internetowy. Całość wynosi 21,96 zł, a nadal obowiązuje limit 10 kg na jednego kupującego.

Źródło: INNPoland

Autor

Najnowsze