14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Nie działa program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Ministerstwo zapowiada zmiany

Koniecznie przeczytaj

Nikt nie korzysta z „Mieszkania bez wkładu własnego”. Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiada zmiany w programie w celu dostosowania go do aktualnych realiów na rynku nieruchomości.

Jak informuje Interia, choć program „Mieszkanie bez wkładu własnego” działa od 2,5 miesiąca, to nie ma ani jednej osoby, która złożyła w nim wniosek i został on zaakceptowany. Ceny mieszkań tak mocno poszybowały w górę, że nie da się spełnić zapisanych w prawie kryteriów. Pomysł na ten program pojawił się jeszcze zanim wybuchła wojna w Ukrainie.

Ofertę „Mieszkania bez wkładu własnego” mają tylko dwa banki – Alior Bank i Santander. Choć ludzie zgłaszają się tam z wnioskami, do tej pory żaden wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie. Niektóre banki wprost mówią, że w najbliższym czasie nie będą wchodziły w to rozwiązanie. Wśród nich jest BNP Paribas, który informuje, że „obecnie koncentruje się na przygotowaniu wakacji kredytowych”. Tymczasem wejście do programu w najbliższej przyszłości rozważają Bank Ochrony Środowiska i Credit Agricole.

Przy tak ogromnych stopach procentowych zdolność kredytowa ogromnej liczby rodzin spadła do najniższego poziomu w historii. To przełożyło się na spadek zainteresowania kupnem mieszkań. Jednocześnie ich ceny wzrosły do niespotykanego wcześniej poziomu. Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiada zmiany w „Mieszkaniu bez wkładu własnego”. Kryteria trzeba będzie opisać na nowo i dostosować je do aktualnej sytuacji rynkowej.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze