10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Coraz więcej Polaków sprzyja pomysłowi budowy krajowej elektrowni atomowej

Koniecznie przeczytaj

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 13 proc. Polaków jest przeciw budowie dużych elektrowni jądrowych. 64 proc. badanych to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami. Natomiast co czwarty nie ma zdania w tym temacie.

Zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce to bardzo mały odsetek społeczeństwa (4 proc.). Nieco więcej osób (9 proc.) jest zdania, że Polska powinna raczej zrezygnować z budowy takich elektrowni.

Za przyspieszeniem wprowadzenia tego rozwiązania znacznie częściej opowiadają się mężczyźni (75 proc.) niż kobiety (53 proc.). Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70 proc.).

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat, najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej (18-24).

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia wskazuje, że rośnie poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w badaniu z 2006 roku odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56 proc. (za: CBOS – przyp. red.). Natomiast w ubiegłym roku było to już tylko 20 proc.

Badanie zostało zrealizowane od 28 lipca do 3 sierpnia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1037). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze