10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Były wiceminister finansów nowym prezesem PKO BP

Koniecznie przeczytaj

Jak donosi Radio ZET, były wiceminister finansów Paweł Gruza jest nowym prezesem PKO BP. Wcześniej z tej funkcji zrezygnowała Iwona Duda.

Z ustaleń Radia ZET wynika, że doszło do poważnych zmian na samej górze kierownictwa PKO BP. Nowym prezesem największego banku w Polsce ma zostać Paweł Gruza, ale potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tym samym potwierdzają się doniesienia w sprawie ewentualnej rezygnacji dotychczasowej prezes. Iwona Duda kierowała PKO BP od października ubiegłego roku. Wśród kandydatów na nowego prezesa PKO BP byli także Maks Kraczkowski (wiceprezes PKO BP, a przed laty poseł z ramienia PiS) oraz Marcin Eckert (drugi z wiceprezesów PKO BP).

Paweł Gruza jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto przez lata pracował w firmach doradztwa podatkowego m.in. w Instytucie Studiów Podatkowych, Arthur Andersen i Ernst & Young. W kwietniu 2016 r. ówczesna premier Beata Szydło powołała go na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Gruza był również zaangażowany w prace związane z reformą nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa.

W listopadzie 2016 r. Gruza został wiceministrem finansów. Tę funkcję pełnił do sierpnia 2018 r. Jako przedstawiciel ministra finansów był także członkiem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po odejściu z resortu finansów zasiadał na stanowisku wiceprezesa zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM. Gruza ma na koncie wiele publikacji na tematy podatkowe i ubezpieczeń społecznych. Natomiast jego biogram udostępniony na stronie KGHM wskazuje, że nie ma doświadczenia zawodowego w sektorze bankowym.

Paweł Gruza jest trzecim prezesem PKO BP w przeciągu roku. Od czerwca do października 2021 r. pracami największego banku w Polsce zarządzał Jan Emeryk Rościszewski. Pod koniec października stery PKO BP przejęła Iwona Duda, która wcześniej pełniła funkcję prezesa Alior Banku. Zasiadała na tym stanowisku przez ponad dziewięć miesięcy. Od października 2009 r. do czerwca 2021 r. prezesem tej instytucji był Zbigniew Jagiełło.

Źródło: INNPoland/Radio ZET

Autor

Najnowsze