10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Dwie trzecie pracowników odczuwa objawy wypalenia zawodowego

Koniecznie przeczytaj

Z ostatniego badania Nationale-Nederlanden wynika, że w ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników. Symptomy pojawiają się coraz częściej u młodszych pracowników.

Jak informuje Nationale-Nederlanden w Światowym Dniu Pracoholika, zgodnie z danymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pracownicy w Polsce plasują się w europejskiej czołówce pod względem liczby przepracowanych w ciągu roku godzin. Więcej czasu w pracy spędzają tylko Maltańczycy, Grecy, Rumuni i Chorwaci. W ubiegłym roku polski pracownik spędził w pracy średnio 1830 godzin. W porównaniu z obywatelami Niemiec i Wielkiej Brytanii to więcej odpowiednio o 481 i 333 godziny.

Unia Europejska w grudniu 2016 roku zaproponowała dyrektywę o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, nazywaną “work-life balance”. W wynikach badania przypomniano, że przepisy tej dyrektywy przyjęto w 2019 roku, a kraje członkowskie zobowiązano do implementacji prawa. Jak dodano, w Polsce dyrektywa wciąż czeka na przyjęcie. Wskazano również, że nowe unijne regulacje pozwolą m.in. wydłużyć urlopy rodzicielskie, uregulować zasady pracy zdalnej. Zwiększą one także możliwości wyrównywania szans pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy.

Nationale-Nederlanden podkreśliło, że dobrostan psychiczny wpływa na efektywność życia zawodowego i bezpośrednio przekłada się na wymierne korzyści dla całej organizacji. Skutkami złego stanu zdrowia psychicznego może być m.in. utrata wydajności, a w szczególnych przypadkach nawet wypalenie zawodowe. Objawia się ono poczuciem chronicznego zmęczenia, przepracowania i niezadowolenia z pracy. Jak wynika z badania, aż 75 proc. Polaków odczuwa wzrost stresu w życiu codziennym, a 74 proc. pogorszenie zdrowia psychicznego.

Zdaniem 74 proc. przedstawicieli firm stres jest spowodowany przede wszystkim presją czasu. Natomiast w grupie pracowników na taką odpowiedź wskazuje jedna trzecia ankietowanych. Jednocześnie co drugi pracodawca upatruje problem w zwiększonej liczbie obowiązków, podczas gdy takie zjawisko widzi 32 proc. zatrudnionych. Aż dwie trzecie pracowników zauważyło u siebie w ciągu ostatniego roku objawy tej przypadłości. Najczęściej było to zmęczenie pracą i brak przyjemności z wykonywanych obowiązków. 43 proc. tej grupy uważa, że do takiego stanu rzeczy przyczyniła się pandemia koronawirusa.

Według menadżer ds. produktów grupowych i oferty benefitowej w Nationale-Nederlanden Anny Kwiatkowskiej, blisko 30 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego roku myślało o zmianie miejsca zatrudnienia. Z kolei co dziesiąty utracił wiarę w to, że może dobrze wykonywać swoje stałe obowiązki.

W ocenie blisko 60 proc. ankietowanych czynnikiem wpływającym w znacznej mierze na ich dobre samopoczucie, jest jasny system awansów i wynagrodzeń. Dla 46 proc. badanych istotne jest to dofinansowanie do wyjazdów urlopowych, zajęć kulturalnych czy sportowych. 43 proc. za ważny benefit uważa ubezpieczenie grupowe, które może zapewnić im świadczenia pieniężne. Natomiast jedna trzecia wskazuje na szkolenia lub zajęcia “odstresowujące”.

Jak wskazała Anna Kwiatkowska, blisko co piąty pracodawca deklaruje, że działania mające na celu poprawę dobrostanu pracowników stają się priorytetem. Tymczasem aż 63 proc. zatrudnionych nie czuje, aby kadra zarządzająca starała się zadbać o ich samopoczucie w miejscu pracy. Równocześnie jedynie co dziesiąty respondent uważa, że jego firma podejmuje działania wspierające zdrowie psychiczne. Wśród osób, które oczekują w tym zakresie wsparcia, co czwarty uważa, że dobrze sprawdziłyby się konsultacje z psychologiem.

Badanie “Dobrostan psychiczny w pracy” opracowane przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden zostało przeprowadzone na próbie 293 firm i 1086 pracowników powyżej 16. roku życia, na przełomie listopada i grudnia 2021 roku.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze