10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Android 13 dostępny na smartfonach Google Pixel

Koniecznie przeczytaj

Nowej wersja systemu operacyjnego Android 13 trafiła właśnie na smartfony Pixel firmy Google.

Google zaczął publikować kod źródłowy Androida 13 w ramach Android Open Source Project (AOSP). System trafił w pierwszej kolejności na urządzenia Google Pixel. Jeszcze w tym roku aktualizację dostaną smartfony i tablety Samsung Galaxy, Asus, HMD (telefony Nokia), iQOO, Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi i inne. Główny nacisk w nowej wersji systemu położono na kwestie prywatności i bezpieczeństwa. 

Android 13 rozwija możliwości stylu Material You. Użytkownik będzie mógł dopasować wygląd ikon aplikacji do stylu i kolorystyki tapety oraz ekranu głównego. Wszystko po to, by jeszcze bardziej spersonalizować wygląd urządzenia. Wielojęzyczni użytkownicy w Androidzie 13 będą mogli przypisać język każdej aplikacji z osobna. Dzięki temu system będzie mógł funkcjonować w jednym ustawionym języku, a aplikacje w innych.

Kolejna funkcja związana z personalizacją to zaktualizowany odtwarzacz multimediów, który dostosowuje swój wygląd i sposób działania do stylu słuchanej muzyki lub podcastu. Działa on nawet w przypadku mediów odtwarzanych w przeglądarce Chrome.

Android 13 pozwala również na jeszcze lepsze dostosowanie trybu Bedtime, w tym na przyciemnianie tapety i motywu urządzenia. Nowe opcje ekranu pomogą oczom dostosować się do ciemności przed pójściem spać. Android 13 mocno stawia także na bezpieczeństwo. W nowym systemie użytkownicy będą mogli wybrać konkretne zdjęcia i filmy, do których aplikacje będą potrzebowały dostępu.

Inna ciekawa funkcjonalność dotyczy bezpieczeństwa danych wrażliwych, takich jak adres e-mail, numer telefonu lub poświadczenia logowania na urządzeniu. Android po pewnym czasie automatycznie wyczyści historię schowka. Android 13 pomoże także uporać się z niechcianymi powiadomieniami. Pobierane w nowym systemie aplikacje będą teraz potrzebowały wyraźnej zgody użytkownika na wysyłanie powiadomień w miejsce domyślnego zezwolenia na alerty.

Google w nowym systemie Android umożliwi odbiorcom strumieniowe przesyłanie widoku aplikacji służących do komunikacji bezpośrednio do Chromebooka, dzięki czemu będzie można wysyłać i odbierać wiadomości między laptopem a smartfonem lub tabletem. Nowy standard audio Bluetooth Low Energy (LE) Audio będzie lepiej zsynchronizowany ze źródłem dźwięku, zmniejszając opóźnienia w odtwarzaniu.

W kwietniu br. Google udostępnił wersję beta zapowiadanego przez siebie systemu operacyjnego Android 13. Miesiąc później koncern udostępnił wersję beta systemu. Pierwsi producenci smartfonów umożliwili ich użytkownikom zainstalowanie i przetestowanie nowej platformy. Oprócz Pixela, na liście znaleźli się tacy producenci jak Xiaomi, Oppo i Vivo.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze