14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

USA weryfikuje algorytmy TikToka

Koniecznie przeczytaj

Amerykańskie przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie Oracle rozpoczęło weryfikację algorytmu chińskiego TikToka.

Amerykanie podejrzewają TikToka o zbieranie informacji na temat użytkowników w USA i przekazywanie ich chińskim służbom. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W czerwcu TikTok zobowiązał się do przekazywania ruchu amerykańskich użytkowników do infrastruktury chmurowej Oracle. Według serwisu Axios spółka ta ma sprawdzać, czy algorytmy platformy nie są zmanipulowane. Zachodnie media od miesięcy podnoszą takie zarzuty, pisząc, że TikTok cenzuruje treści niezgodne z linią polityczną Pekinu. Na przykład “The Guardian” pisał o blokadzie treści związanych z wydarzeniami z placu Tiananmen z 1989 roku czy protestami w Hongkongu z 2019 roku.

Według źródeł Axios, kontrola Oracle ma wykazać, czy TikTok manipulował algorytmem odpowiedzialnym za dobór treści proponowanych użytkownikom do obejrzenia. Współpraca TikToka z Oracle wiąże się z całościowym przeniesieniem danych użytkowników ze Stanów Zjednoczonych do infrastruktury tego partnera. Obejmuje ona także zaproszenie go do prac nad zapewnieniem maksymalnej przejrzystości na platformie i regularną weryfikację oraz walidację modeli rekomendacyjnych, a także regularne audyty procesów moderacyjnych.

Czerwcowy raport serwisu BuzzFeed wykazał, że TikTok wielokrotnie udostępniał władzom w Chinach dane amerykańskich użytkowników. Spotkało się to z reakcjami wielu polityków w USA, zarówno Republikanów, jak i Demokratów. Nie wiadomo, czy działania Oracle uspokoją obawy amerykańskiej Komisji ds. Inwestycji Zagranicznych, która w 2020 roku nakazała spółce ByteDance sprzedać TikToka. Był to czas gorętszej fazy wojny handlowej między USA a Chinami. Dodatkowo ówczesny prezydent USA Donald Trump chciał, by TokTok trafił do jednej z amerykańskich firm technologicznych. Nabywcą amerykańskiej części biznesu właściciela serwisu miała być Oracle. Do transakcji jednak nie doszło.

W sierpniu 2020 roku prezydent Donald Trump wydal decyzję, zgodnie z którą oddział TikToka funkcjonujący w USA ma zostać obligatoryjnie sprzedany. Jeśli tak się nie stanie, to użytkownicy w Stanach stracą dostęp do platformy. W kolejce do zakupu aplikacji ustawiły się wówczas Microsoft oraz Oracle.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze