10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Wirtualne wystawy wpływają pozytywnie na zdrowie seniorów

Koniecznie przeczytaj

Według kanadyjskich naukowców, których wnioski ukazały się w piśmie „Frontiers in Medicine”, wirtualne interaktywne wizyty w muzeach pozwalają seniorom cieszyć się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Seniorzy stanowią grupę społeczną w większym stopniu narażoną na izolację społeczną i samotność. Jak wynika z badań, są to czynniki zwiększające m.in. ryzyko udaru, chorób układu sercowo-naczyniowego, pogorszenia sprawności umysłowej czy przedwczesnej śmierci. Naukowcy z Uniwersytetu Montrealskiego podjęli się współpracy z Montreal Museum of Fine Arts (MMFA). Postanowili sprawdzić, czy zaangażowanie w wirtualne interaktywne wycieczki po muzeum może pomóc zmniejszyć poczucie izolacji i poprawić samopoczucie seniorów.

Połowa badanych przez trzy miesiące raz w tygodniu uczestniczyła w 45-minutowych wycieczkach po muzeum online, podczas gdy druga połowa nie brała udziału z żadnych aktywnościach kulturalnych. W pierwszej grupie zaobserwowano poprawę wielu parametrów związanych z ogólnym dobrostanem, jakością życia oraz wzmocnieniem organizmu. Co ciekawe, wirtualne zwiedzanie w dużym stopniu zmniejszyło objawy zespołu słabości u seniorów. Syndrom ten charakteryzuje się postępującym z wiekiem zmniejszeniem rezerw i odporności, a także większym ryzykiem hospitalizacji.

W badaniach (DOI: 10.3389/fmed.2022.969122) wzięło udział 106 osób po 65. roku życia.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze