10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

TikTok może śledzić aktywności użytkowników poprzez własną przeglądarkę

Koniecznie przeczytaj

Z ustaleń austriackiego badacza Felixa Krause’a wynika, że TikTok monitoruje zachowania swoich użytkowników, odwiedzających zewnętrzne strony internetowe, za pośrednictwem przeglądarki wbudowanej w aplikację. Według TikToka kod JavaScript obecny w przeglądarce nie ma szpiegować użytkowników, ale zapewnić im jak najlepsze doświadczenia podczas korzystania z aplikacji.

TikTok należy obecnie do najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie, angażuje też coraz mocniej polskich użytkowników. Według najnowszych danych średni czas spędzany przez polskich internautów na TikToku wynosił ponad 19 godzin. Ponadto, obecnie z aplikacji korzysta w naszym kraju ok. 12 mln użytkowników.

Jak się okazuje, w ramach swojej polityki komercyjnej TikTok może stosować niezbyt przejrzyste metody. Kiedy użytkownicy TikToka wchodzą na zewnętrzną stronę internetową poprzez link w aplikacji, serwis wstawia kod pozwalający na monitorowanie wiele z ich aktywności na tych stronach. Mogą to być czynności takie jak użycie konkretnych klawiszy czy kliknięcia w odpowiednie obszary na ekranie smartfona. Dzięki temu TikTok może pozyskać wiele cennych dla niego informacji. Chodzi nawet o dane dotyczące karty płatniczej czy dane dostępowe do banku. Do takich wniosków doszedł Felix Krause, austriacki badacz oprogramowania i właściciel firmy Fastlane, która obecnie należy do Google.

Według eksperta, TikTok ma możliwość monitorowania aktywności użytkowników dzięki specjalnym modyfikacjom. Są one wprowadzane do stron internetowych za pomocą wewnętrznej przeglądarki, która jest częścią samej aplikacji. Kiedy ludzie otwierają linki na TikToku, aplikacja nie otwiera strony za pomocą normalnych przeglądarek. Robi to poprzez własne narzędzie. Krause twierdzi, że TikTok może śledzić wspomniane aktywności. Robi to, umieszczając linie języka programowania JavaScript w stronach internetowych odwiedzanych w ramach aplikacji. Następnie tworzy nowe polecenia, które informują TikToka o tym, co użytkownicy robią w tych witrynach.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze