10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Właściciel Cinema City zamierza ogłosić upadłość

Koniecznie przeczytaj

Drugi co do wielkości operator sieci kin na świecie i właściciel Cinema City, Cineworld Group, zamierza ogłosić upadłość.

Brytyjska spółka Cineworld z siedzibą w Londynie przygotowuje się do ogłoszenia upadłości. To dotychczas druga największa sieć kinowa na świecie, która istnieje od niemal 90 lat. “The Wall Street Journal” ogłosił, że Cineworld planuje ogłosić upadłość w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dodał, że spółka zaangażowała już prawników z Kirkland & Ellis LLP oraz konsultantów z AlixPartners do doradztwa w procesie upadłościowym.

Doniesienia nowojorskiej gazety pojawiły się zaledwie dwa dni po oświadczeniu Cineworld. Spółka ostrzegła w nim, że brak wysokobudżetowych kinowych hitów skutkuje mniejszą ilością widzów, co może utrzymać się aż do listopada. Jak podkreśliła brytyjska firma, może to skomplikować wysiłki na rzecz zmniejszenia jej zadłużenia. Dodała jednak, że prowadzi rozmowy na temat potencjalnego finansowania lub restrukturyzacji swojego zadłużenia.

Jak podaje Reuters, zadłużenie netto Cineworld wyniosło pod koniec 2021 r. 8,9 mld dolarów, z czego 4,84 miliony to zobowiązania z tytułu leasingu. Środki pieniężne spółki (w tym te ograniczone) opiewają z kolei na 354,3 miliony. Cineworld ma również zobowiązania płatnicze wobec byłych akcjonariuszy amerykańskiej sieci Regal. Sieć ta należy do spółki oraz ma możliwość opłacenia wielomilionowej grzywny w sporze z kanadyjskim Cineplex.

Jak wynika z obliczeń Refinitiv, amerykańsko-brytyjskiego dostawcy danych, Cineworld ma łączną ocenę kredytową na poziomie 1. Wskazuje to na duże prawdopodobieństwo niewypłacalności w przyszłym roku. Ponadto agencja prasowa informuje, że od piątku ceny akcji Cineworld na giełdzie w Londynie spadły o ponad 81 procent do rekordowo niskiego poziomu 1,8 pensa.

Cineworld działa w 10 krajach: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polsce, Irlandii, Izraelu, Czechach, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Dodatkowo obejmuje 9 518 sal w 790 kinach. Na stronie Cinema City widnieje informacja, że firma rocznie organizuje 14,5 miliona projekcji filmowych. Są one wyświetlane przez ponad 300 milionom widzów.

W 2013 roku z Cineworld połączyła się spółka Cinema City International i stała się częścią grupy Cineworld Group, dzięki czemu weszła na rynek brytyjski i irlandzki. Do sieci kin Cinema City należy także Cinema City Poland z 34 kinami w 20 miastach.

Polskie Cinema City informuje na swojej stronie, że w grudniu 2015 roku wprowadziło UNLIMITED. Jest to pierwszy program abonamentowy oferujący użytkownikom oglądanie nielimitowanej liczby filmów 2D za stałą, miesięczną opłatą. Co więcej, Cinema City Poland oferuje liczne programy edukacyjne oraz rozrywkowe takie jak Spin City oraz strefa VIP, która jest unikatowym produktem na polskim rynku” – pisze o sobie polskie Cinema City.

Źródło: INNPoland

Autor

Najnowsze