14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

10,4 mld zł zadłużenia wśród emerytów w Polsce

Koniecznie przeczytaj

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, długi emerytów wynoszą blisko 10,4 mld zł. Rekordzistą jest 66-latek z Lubelszczyzny. Ma on do spłacenia77,5 mln zł zaległości wobec banków i instytucji finansowych.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK widniało w czerwcu br. prawie 386 tys. niesolidnych płatników po 65 roku życia. Ich zadłużenie sięgało niemal 10,4 mld zł. Przed rokiem 384,5 tys. seniorów zalegało z płatnościami na 10,2 mld zł. Z kolei w marcu 2020 r., suma zaległych zobowiązań 373,3 tys. emerytów nie przekraczała 9,3 mld zł. Średnio na emeryta przypada obecnie niemal 27 tys. zł zaległości.

Płatności częściej nie regulują kobiety, natomiast większe długi mają mężczyźni. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest 194 285 emerytowanych pań (z 4,6 mld zł zaległości ). Znajduje się tam też 191 291 panów (zaległość – 5,8 mld zł) powyżej 65 lat. Dodatkowo, przeważający udział w zobowiązaniach obu płci mają zaległości kredytowe.

Najbardziej zadłużeni w tej kategorii wiekowej są mieszkańcy woj. mazowieckiego. Łącznie mają niemal 2 mld zł nieuregulowanych płatności. Kolejne miejsca zajmują zameldowani w województwach śląskim (1,5 mld zł) i dolnośląskim (898,5 mln zł). Najmniej niespłaconych długów mają osoby z woj. podlaskiego (163 mln zł). Natomiast rekordzista pod względem nieuregulowanych zobowiązań pochodzi z Lubelszczyzny. Mężczyzna zalega bankom i instytucjom finansowym na ponad 77,5 mln zł.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak ocenił, że w najstarszej grupie wiekowej ponad 80 proc. respondentów gospodaruje żywnością tak, aby nie zmarnować nawet złotówki. Ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska dodała, że tylko dwie grupy powiększyły swoje zaległości i liczbę dłużników od marca 2020 r. do czerwca br. Poza 45-54 latkami są to właśnie emeryci.

Według BIG InfoMonitor największe wydatki emerytów wiążą się z zakupem leków (61 proc. badanych kobiet i 63 proc. – mężczyzn). Z kolei dla 36 proc. respondentek i 44 proc. respondentów najważniejszymi wydatkami są paliwo i bilety komunikacji miejskiej.

Z badania wynika, że co szósty emeryt wśród swoich największych wydatków wskazuje atrakcje lub prezenty dla swoich dzieci. Szef BIG InfoMonitor przypomniał, że w czasie pandemii dostęp do usług medycznych został utrudniony. To natomiast przełożyło się na konieczność korzystania z odpłatnych rozwiązań, które jednocześnie zaczęły znacząco drożeć.

Badanie Quality Watch zrealizowano na zlecenie BIG InfoMonitor 3-6 czerwca 2022 r, metodą CAWI wśród 1055 Polaków w wieku 18+, na próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i wielkość miejsca zamieszkania.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze