14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Maleje sprzedaż komputerów stacjonarnych w Europie Zachodniej

Koniecznie przeczytaj

Z danych firmy badawczej Canalys wynika, że drugi kwartał z rzędu w ujęciu rocznym spadła sprzedaż komputerów stacjonarnych w Europie Zachodniej.

W II kwartale 2022 r. w krajach Europy Zachodniej sprzedano 12,3 mln komputerów stacjonarnych i laptopów. To o 18 proc. mniej niż rok wcześniej w tym samym okresie. Sprzedaż spadła drugi kwartał z rzędu. Do spadku całej kategorii przyczyniły się laptopy. W ich przypadku sprzedaż zmalała rok do roku aż o 26 proc., do 9,5 mln sztuk. Natomiast sprzedaż desktopów wzrosła o 22 proc., do 2,7 mln sztuk.

Główna przyczyna spadku sprzedaży pecetów w Europie Zachodniej to problemy z łańcuchem dostaw. To efekt lockdownu w kluczowych regionach i miastach w Chinach przez większą część kwartału. Ponadto z uwagi na rosnącą inflację, wynikającą z wojny na Ukrainie i wzrostu kosztów energii, konsumenci zaczęli ograniczać swoje wydatki.

Pozycję największego dostawcy pecetów w Europie Zachodniej utrzymało Lenovo, które pomimo ponad 8-proc. spadku sprzedaży swoich urządzeń (z 4,1 do 3,8 mln sztuk) zwiększyło udział w rynku z 27,4 do 30,9 proc. To efekt jeszcze większych strat jakie zanotowali kolejni w rankingu konkurenci: HP, Dell, Acer i Apple.

Firma Canalys podała także, że sprzedaż tabletów w Europie Zachodniej spadła rok do roku o 24 proc., do 5,9 mln sztuk. W tym segmencie od ośmiu kwartałów, pomimo spadków, niekwestionowanym liderem pozostaje Apple. TOP 5 uzupełniają firmy Samsung, Lenovo, Amazon i Huawei.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze