10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Przesadne śledzenie wiadomości przyczyną złego samopoczucia

Koniecznie przeczytaj

Jak wynika z nowego badania omawianego przez portal dziennika “Jerusalem Post”, nadmierne czytanie i oglądanie wiadomości może prowadzić do złego samopoczucia. Powoduje też dolegliwości fizyczne, takie jak zmęczenie, ból czy problemy z układem trawiennym.

Autorzy badania opublikowanego pierwotnie w czasopiśmie naukowym “Health Communication” przekonują, że tzw. “problematyczna konsumpcja wiadomości” bywa równie szkodliwa dla zdrowia człowieka, co uzależnienia od Internetu, gier wideo czy smartfona. Według głównego autora, Bryana McLaughlina, ciągłe śledzenie informacji może wywołać u odbiorcy stały stan podwyższonej czujności. W takiej sytuacji świat wydaje mu się mrocznym i niebezpiecznym miejscem.

Naukowcy opisali “problematyczną konsumpcję wiadomości” jako rodzaj uzależnienia. Wnioski wysnuli na podstawie badania przeprowadzonego na grupie 1100 dorosłych Amerykanów. Zapytano ich m.in. o stopień, w jakim zgadzają się ze stwierdzeniami typu: “jestem tak pochłonięty wiadomościami, że zapominam o otaczającym mnie świecie” czy “często nie uważam w szkole lub w pracy, bo czytam lub oglądam wiadomości”.

Dodatkowo badani odpowiadali, jak często odczuwają stres lub niepokój czy dolegliwości fizyczne. Chodzi m.in. o zmęczenie, ból fizyczny i problemy żołądkowe w związku ze śledzeniem wiadomości. Około 16,5 proc. respondentów znalazło się w kategorii “poważnie problematycznej konsumpcji wiadomości”.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze