14.9 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Chodniki nie do parkowania. Już niedługo wejdą w życie nowe przepisy drogowe

Koniecznie przeczytaj

21 września wejdzie w życie zmiana przepisów uniemożliwiająca parkowanie na chodniku. Ma się on stać częścią drogi przeznaczoną wyłącznie do użytku pieszych.

Jak podaje portal BRD24.pl, z dniem 21 września zacznie obowiązywać zmiana ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Jedną z nich jest prawo o ruchu drogowym i definicja chodnika. Zgodnie z nowym brzmieniem stanowi on „część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”.

Cały czas w obiegu prawnym będą figurować przepisy dotyczące zatrzymywania się samochodu przy chodniku. Ważne, żeby masa pojazdu nie przekraczała 2,5 tony, a auto zostawiało pieszym przynajmniej 1,5 metra. Równocześnie samochód nie powinien blokować ruchu na jezdni. Auto można również zaparkować w całości na chodniku przy krawędzi. Dotyczy to także motocykli i wózków rowerowych.

BRD24.pl zwraca uwagę na spójny i przemyślany charakter zmiany. Wraz z nową definicją chodnika wejdzie w życie również rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Pozwoli ono na budowanie chodników węższych niż do tej pory. Nowe przepisy nie uwzględniają parkowania na chodniku. Zgodnie z nową definicją chodnika, znaleźć się na nim mogą jedynie urządzenia wspomagające ruch.

Źródło: Bezprawnik

Autor

Najnowsze