10.5 C
Warszawa
niedziela, 2 października 2022

Przeprowadzono nowe badanie nad wpływem palenia na serce

Koniecznie przeczytaj

Badania dowodzą, że serca palaczy mają grubsze ściany oraz mniejszą objętość lewej komory. Z tego powodu słabiej pompują krew.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie tytoń zabija rocznie ponad 8 mln ludzi. U palaczy korzystanie z tytoniu odpowiada aż za 50 proc. wszystkich możliwych do uniknięcia zgonów. Połowa z tych przypadków wynika z powikłań miażdżycy naczyń, takich jak zawał czy udar.

Naukowcy z kopenhaskiego Szpitala Herlev i Gentofte zajęli się wpływem palenia na strukturę serca. O wynikach ich badań informuje Europejskie Towarzystwo Kadriologiczne (ESC). Jak podkreśla Eva Holt, palenie powoduje zatkanie tętnic i prowadzi do choroby wieńcowej oraz udaru. Badanie pokazuje, że palenie powoduje także zgrubienie i osłabienie serca. Oznacza to, że palacze mają mniejszą objętość krwi w lewej komorze i mniej mocy do pompowania jej do reszty ciała. Im więcej ktoś pali, tym bardziej funkcje serca są osłabione. Do pewnego stopnia może się ono zregenerować po zaprzestaniu palenia.

Jej zespół przeanalizował dane zdrowotne na temat prawie 4 tys. osób w wieku od 20 do 99 lat. Średni wiek wynosił 56 lat, a 43 proc. uczestników stanowiły kobiety. Prawie jedna piąta ochotników paliła obecnie, ponad 40,9 proc. paliło kiedyś, a 40,5 – nigdy. Ochotnikom i ochotniczkom przeprowadzono m.in. badanie ultrasonograficzne serca. Po uwzględnieniu wieku, płci, BMI, ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, cukrzycy i stanu płuc, naukowcy zanotowali, że w porównaniu do nigdy nie palących osób, serca palaczy są grubsze, słabsze i cięższe. Im więcej wypalonych w życiu papierosów, tym stan serca był gorszy.

Dr Holt podkreśla, że w skali ponad 10 lat u osób, które kontynuowały palenie, serce stało się cięższe, grubsze, słabsze i mniej zdolne do pompowania krwi, niż u tych, które rzuciły palenie. Jak dodaje eksperta, badanie wskazuje, że palenie nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także bezpośrednio niszczy serce. Część tych zniszczeń może się cofnąć po zaprzestaniu palenia.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze