18.6 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Polacy chcą korzystać z podpisu elektronicznego

Koniecznie przeczytaj

Z najnowszego badania KIR i ZBP wynika, że 3 na 5 respondentów chce korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Odsetek osób zainteresowanych wykorzystaniem e-podpisu zwiększył się o 38 proc. w ciągu ostatnich czterech lat.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to uniwersalne narzędzie, które pod względem konsekwencji prawnych jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu odręcznego. E-podpis ułatwia cyfrowy obieg dokumentów bez angażowania poczty kurierskiej czy konieczności wysyłania wrażliwych dokumentów pocztą tradycyjną.

Z badania KIR i ZBP wynika, że 52 proc. badanych widzi największy potencjał podpisu elektronicznego w przypadku zawierania umów na usługi realizowane za pośrednictwem banków. Ankietowani skorzystaliby z elektronicznego podpisywania dokumentów także przy zawieraniu umów, które wiążą ich z dostawcami usług użyteczności publicznej. Chodzi o: prąd, gaz, woda i śmieci (45 proc.), umów ubezpieczeniowych (42 proc.), telekomunikacyjnych (41 proc.) i medycznych (34 proc.).

mSzafir to kwalifikowany, mobilny podpis elektroniczny oferowany przez KIR. Jest on zgodny z wymaganiami rozporządzenia eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi złożonemu własnoręcznie.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze