18.6 C
Warszawa
czwartek, 6 października 2022

Ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo

Koniecznie przeczytaj

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo.

Według wyników badania Polacy preferują płatności bezgotówkowe. Jak przekazano w informacji prasowej dotyczącej badania, zdecydowana większość Polaków (ponad 70 proc.), regularnie korzysta z płatności bezgotówkowych, gdy rozlicza się stacjonarnie.

41 proc. z nich płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem zawsze, kiedy ma taką możliwość. Z kolei ponad 19 proc. rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu. Ponad 10 proc. dokonuje takiej płatności raz w tygodniu. Ponad 80 proc. respondentów w wieku 18-39 lat regularnie wykonuje transakcje z użyciem karty, telefonu lub zegarka.

W informacji wskazano dodatkowo, że do gotówki najbardziej przyzwyczajone są osoby starsze. Mimo to, prawie 40 proc. badanych powyżej 70 roku życia płaci bezgotówkowo minimum raz w tygodniu. Około trzy czwarte osób mieszkających w średnich i dużych miastach regularnie wykonuje płatności bezgotówkowe. Na wsiach prawie 60 proc. badanych rozlicza się bez gotówki minimum raz w tygodniu lub więcej.

W przypadku dochodów, najczęściej bezgotówkowo płacą osoby zarabiające od 5 000 do 6 999 zł netto miesięcznie. 66 proc. z nich robi to zawsze, kiedy istnieje taka możliwość. Prawie 60 proc. respondentów jest zainteresowanych możliwością realizacji transakcji poprzez aplikację mobilną zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Taka możliwość jest najbardziej atrakcyjna dla osób w wieku 18-29 lat (ponad 80 proc.) i 30-39 lat (ponad 70 proc.), a także dla mieszkańców dużych miast oraz wsi.

Badanie zrealizowano na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard – w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w lipcu 2022 r. W badaniu udział wzięło 1001 Polaków.

Źródło: Wirtualne Media

Autor

Najnowsze