17.9 C
Warszawa
niedziela, 26 maja 2024

Home office – czym się kierować przy tworzeniu miejsca do pracy w domu?

Jak funkcjonalnie urządzić home office? Podobne pytanie zadaje sobie wielu pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki służbowe w zaciszu domowym. Praca zdalna wymaga dobrej samoorganizacji i dyscypliny, którą można zachować tylko w optymalnie urządzonym domowym biurze. Jego aranżacja nie należy do najłatwiejszych, jednak z pomocą kilku przydatnych wskazówek można cieszyć się ergonomicznym wnętrzem sprzyjającym efektywnej pracy z domu.

Home office – jak wydzielić strefę do pracy?

W pierwszej kolejności warto przemyśleć lokalizację miejsca do pracy. Nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie oddzielnego pokoju, dlatego świetnym rozwiązaniem okazuje się wydzielenie strefy biurowej w salonie lub sypialni, gdy korzystamy z niej głównie w godzinach wieczornych. Urządzenie kącika do pracy nie wymaga jednak przeprowadzenia generalnego remontu czy montażu ścianki działowej. W tej roli świetnie sprawdzi się wysoki, dwustronny regał, który subtelnie oddzieli domowe biuro od reszty przestrzeni mieszkalnej. Można też pokusić się o pomalowanie dwóch stycznych ścian w odrębnym kolorze, co optycznie podkreśli pomysłowy podział metrażu.

Home office – fokus na ergonomię

Domowe biuro powinno być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich mebli. Sercem każdego home office jest biurko, które należy dostosować do swoich warunków fizycznych i rzeczywistych potrzeb. Bardzo dużym atutem będzie szeroki blat z opcją regulacji wysokości, choć standardowe modele też powinny zdać egzamin. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność zamykanych szuflad, gdzie można przechowywać ważną dokumentację. Wytrzymałe i praktyczne biurko to nie wszystko – prawidłowo wyprofilowane krzesło biurowe to gwarancja komfortu i profilaktyka schorzeń kręgosłupa.

Home office – na jakie urządzenia postawić?

Praca zdalna byłaby niemożliwa bez dwóch podstawowych udogodnień – komputera oraz szybkich łączy internetowych. Jeśli chodzi o dobór komputera, można postawić zarówno na model stacjonarny, jak i laptopa, w zależności od tego, czy wymagamy od sprzętu pełnej mobilności. W obu przypadkach warto jednak zainwestować w monitor poleasingowy, który można podłączyć nawet do notebooka. Wielu użytkowników stawia na monitor LG, którego parametry można swobodnie dobrać do swoich potrzeb i nie narażać się na wysokie koszty zakupu. W kwestii połączenia internetowego – router LTE o wysokiej wydajności i dobrej prędkości sieci to absolutna konieczność. Jeśli urządzenie ma zaopatrywać w internet dom lub mieszkanie o dużej powierzchni, warto też pomyśleć o kompatybilnym wzmacniaczu sygnału.

Najnowsze