23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Nowy Ład – co zmieni się dla posiadaczy jednoosobowych działalności gospodarczych?

Nowy Ład wiąże się z istotnymi zmianami dla podatników. Oprócz podwyższenia kwoty wolnej od podatku i innych reform program PiS przyniesie też poważne konsekwencje dla przedsiębiorców, a zwłaszcza właścicieli najmniejszych firm. Czy prowadzenie jednoosobowej działalności nadal będzie opłacalne? Jak przygotować swój biznes na nadchodzące zmiany?

Nowy Ład – zmiany dla właścicieli jednoosobowych działalności

Właściciele firm powinni zacząć przygotowywać się do zmian wynikających z Nowego Ładu. Od 2023 roku ma zostać wprowadzony obowiązek comiesięcznego przesyłania elektronicznej księgi przychodów i rozchodów i ewidencji środków trwałych. Dotychczasowo firmy musiały przesyłać takie dane jedynie na żądanie organów podatkowych. Konieczność ta wynika z wprowadzenia nowego podatku od dochodu nazwanego “składką na ubezpieczenie zdrowotne”. Zdaniem ekspertów obowiązek ten znacznie zwiększy koszt rozliczania podatków w jednoosobowych firmach. Do tego dochodzi też brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.

Krajowy System e-Faktur – obowiązkowe e-Faktury

Kolejne zmiany wiążą się z Krajowym Systemem e-Faktur, który od przyszłego roku ma stać się obowiązkowy w całym kraju. Docelowo wszystkie wystawiane w Polsce faktury (w elektronicznej, ustrukturyzowanej formie) będą wystawiane, przesyłane i przechowywane wyłącznie za pośrednictwem rządowej platformy. Z jednej strony standard ten ma uprościć i uszczelnić system podatkowy, z drugiej jednak wymusi na przedsiębiorcach dostosowanie swoich firm. Na szczęście mają oni na to dużo czasu – wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie KSeF stanie się obligatoryjny.

Dobry system fakturowania pomoże w Polskim Ładzie i KSeF

Wszystkie te zmiany mogą spowodować spadek popularności jednoosobowych działalności gospodarczych. Niewykluczone, że wielu pracowników zatrudnionych w firmach na zasadach B2B powróci do umowy o pracę. Ci jednak, którzy postanowią zostać na dotychczasowych warunkach, powinni rozpocząć przygotowania. Dobrym pomysłem może być inwestycja w program do fakturowania Subiekt123, zaprojektowany głównie z myślą o właścicielach mikro i małych firm. Program umożliwia szybkie i wygodne wystawianie dokumentów sprzedaży oraz przechowywanie wszelkich danych dotyczących świadczonych usług i towarów.

Najnowsze