e-wydanie

7.9 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia 2024

Aplikacja mObywatel ma być traktowana jak tradycyjne dokumenty

Ministerstwo Cyfryzacji złożyło projekt mający poprawić wygodę korzystania z aplikacji mObywatel. Celem jest sprawienie, aby dane na platformie były traktowane na równi ze wszystkimi tradycyjnymi dokumentami – przede wszystkim dowodem tożsamości.

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty. W aplikacji można przechowywać m.in. odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz legitymacji szkolnej i studenckiej.

Dostępna jest również Karta Dużej Rodziny i e-recepty. Według oficjalnych danych w połowie 2021 r. 3 mln Polaków miało w swoich smartfonach zainstalowanego mObywatela.

Podczas konferencji Impact’22 zapowiedziano nową odsłonę aplikacji. Dotychczasowa wersja nie jest bowiem honorowana np. podczas podpisywania umowy kredytowej w banku czy ubezpieczania samochodu.

– Obecnie potrzeba posiadania cyfrowych dokumentów stała się bardziej powszechna i w większym stopniu odczuwalna. Jest ona determinowana wygodą, stylem życia – czytamy w uzasadnieniu projektu autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji, który wpłynął do Rady Ministrów.

Źródło: WM

Najnowsze