e-wydanie

2.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Łojotokowe zapalenie skóry – jak z nim walczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych i ma tendencję do nawracania. Kluczem do sukcesu jest kompleksowe działanie – szybkie postawienie diagnozy, a co za tym idzie, wdrożenie odpowiedniego leczenia. Skóra z ŁZS może bowiem sprawiać ogromny dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.

Łojotokowe zapalenie skóry – jak powstaje?

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która w wielu przypadkach nawraca. Niezależnie od stopnia jej zaawansowania, może być bardzo uciążliwa i utrudniać normalne funkcjonowanie. ŁZS występuje u osób w różnym wieku – od noworodków aż po osoby starsze. Przyczyny jej występowania nie zostały do końca wyjaśnione, jednak w wielu przypadkach wykazano związek z zaburzeniami hormonalnymi oraz pracą układu immunologicznego.

Łojotokowe zapalenie skóry jest wynikiem stanu zapalnego skóry oraz gruczołów łojowych, które wykazują się nadmierną aktywnością. Wskutek tego u pacjentów zauważalne są problemy z łuszczeniem naskórka, któremu nierzadko towarzyszy zaczerwienienie, podrażnienie oraz wykwity skórne.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry wywołuje uciążliwe objawy, które mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała. Najbardziej narażone są te, w których zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. Zmiany obejmują m.in. skórę głowy, twarzy, brwi, uszu, klatki piersiowej, a także górnych partii pleców.

Jak wygląda ŁZS? Można wyróżnić kilka cech charakterystycznych, których nie można pomylić z żadnym innym schorzeniem. Wśród nich wyróżniamy m.in. rumieniowate, czerwone plamy, miejscowe podrażnienie i zaczerwienie skóry, tłuste plamy, które mają tendencję do łuszczenia się, a także uporczywy świąd.

Wśród pacjentów często dochodzi również do łojotokowego zapalenia skóry głowy, które nieleczone może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zmiany dermatologiczne zazwyczaj przyczyniają się do przetłuszczania skóry głowy oraz włosów, jednak jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Największym zmartwieniem okazuje się stopniowe przerzedzanie kosmyków, które może przerodzić się w łysienie. Odzyskanie dawnej gęstości fryzury często wymaga kompleksowego i długiego leczenia trychologicznego.

Jak łagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Skóra z ŁSZ, podobnie jak skóra atopowa, wymaga pielęgnacji skrojonej na miarę jej specyficznych potrzeb. W pierwszej kolejności należy jednak udać się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie i zaleci stosowanie dedykowanych środków leczniczych.

Warto jednak wspomóc proces leczenia poprzez stosowanie kosmetyków dla skóry z łojotokowym zapaleniem skóry. Na rynku znajdziemy przekrój produktów do mycia ciała, które delikatnie oczyszczają, nie powodując jednocześnie podrażnień. Kluczowym elementem jest również dogłębne nawilżanie przesuszonego naskórka, dzięki czemu zachowuje on optymalne właściwości do autoregeneracji.

Najnowsze