17.2 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Szwajcaria wprowadza podwyżki stóp procentowych. Co to oznacza dla frankowiczów?

Wiele krajów w ostatnim czasie zmaga się z postępującą inflacją, czego efektem jest zwiększanie stóp procentowych. Na ten krok zdecydowała się też Szwajcaria, co odbiło się na kursie franka szwajcarskiego. Ruch ten odczuli również polscy frankowicze, którym zmieniła się wysokość rat kredytów.

Szwajcarski Bank Narodowy w połowie czerwca podniósł stopy procentowe o 50 PB, czyli do 0,25%. To poziom zdecydowanie odbiegający od polskiego, jednak i on wpłynął na kurs CHF. Wywołało to również zaskoczenie na rynku międzynarodowym, bo to pierwsza podwyżka w tym kraju od 15 lat. Przyjrzyjmy się zatem, jak w takiej sytuacji zachował się frank i co te zmiany przyniosą Polakom związanym kredytem z tą walutą.

Szwajcaria podnosi stopy procentowe. Co z kursem franka?

Inflacja w Szwajcarii nie jest aż tak odczuwalna, jak w Polsce, ale CPI (wskaźnik cen konsumenckich) wyniósł tam 2,9% rok do roku. Jego wzrost dobrze oddaje to, że w ciągu ostatnich lat wynosił on od -1% do maksymalnie 1%. W obliczu tych niepokojących zmian trudno się dziwić, że zmianie uległ też kurs franka. Działania podjęte przez Szwajcarski Bank Narodowy sprawiły, że CHF zdecydowanie umocnił się na arenie międzynarodowej.

Wyraźnie widać także zmianę pozycji CHF w stosunku do polskiej złotówki. Wystarczy tylko wejść na Walutomat, dostępny na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/. Można tam nie tylko sprzedawać i kupować franki, ale również obserwować kurs CHF i jego wahania na przestrzeni ostatnich 5 lat, a nawet aż od 2010 roku. Analizując te wykresy, trudno nie dojść do wniosku, że nie są to najlepsze czasu dla osób, które spłacają kredyty w tej walucie, zaciągnięte ponad 10 lat temu. Czy jednak podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii będzie dla nich kolejnym ciosem?

Frank Szwajcarski drożeje, stopy procentowe rosną, co więc czeka frankowiczów?

Raty kredytów frankowiczów rzeczywiście pójdą w górę. Połączenie wzrostu stóp procentowych z umocnieniem franka szwajcarskiego nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. Ta zmiana uderzy w ok. 630 tys. Polaków. Jak twierdzą eksperci finansowi, do tej pory spłacalność kredytów we frankach była dobra przede wszystkim dzięki niskim stopom procentowym. To właśnie one odpowiadały za łagodzenie wysokiego kursu obcej waluty.

Co więcej, Decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych może być początkiem serii ruchów, które zaniepokoją Polaków spłacających zobowiązania w CHF. Ekonomiści już teraz wskazują, że do marca 2023 roku SNB może zdecydować się na podnoszenie po 25 PB stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Efektem takich działań może być wyjście Szwajcarii z ujemnych stóp procentowych po 7 latach ich obowiązywania. Przewidywania zakładają możliwe zakończenie cyklu podwyżek na koniec I kwartału przyszłego roku. Poziom 0,5% ma zostać rzekomo utrzymany do końca 2023 roku, a wraz z nim spodziewać się można wyraźniejszej stabilizacji franka szwajcarskiego.

Aktualny kurs franka oraz innych walut śledź wygodnie na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/. Są one tam aktualizowane na bieżąco, pozwalając na dokonywanie najbardziej opłacalnych transakcji zakupu lub sprzedaży obcych monet. Co więcej, Walutomat to platforma wymiany walut, na której użytkownicy mogą sami wystawiać swoje oferty, wśród których nie brak bardzo korzystnych propozycji. To bardzo przydatne rozwiązanie, po które warto będzie sięgnąć w sytuacji ewentualnego, dalszego wzrostu stóp procentowych w Szwajcarii oraz umacniania się CHF względem PLN.

Najnowsze