Posiadanie terminala płatniczego to obecnie obowiązek, a nie wybór. Jednakże płatności bezgotówkowe wiążą się z wieloma zaletami. Co więcej, coraz więcej klientów chce płacić wyłącznie kartą. Jak się odnaleźć w dobie płatności bezgotówkowych? Dowiedz się, jak zamówić terminal płatniczy za darmo.
Rośnie popularność płatności kartą
Według badania “Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” realizowanego w ramach kampanii “Warto Bezgotówkowo”, płatności z użyciem kart są najchętniej wybierane przez Klientów w Polsce. Korzystamy z nich nie tylko w dużych sklepach, ale również na stacjach benzynowych, hotelach i restauracjach.
Do upowszechnienia terminali płatniczych przyczyniło się też obecne prawo. Według niego przedsiębiorcy, którzy używają kas fiskalnych, mają obowiązek zapewnienia płatności bezgotówkowych. Dotyczy to nie tylko urządzeń POS, ale również płacenia telefonem i tradycyjnych przelewów bankowych.
Oznacza to, że kartka z napisem “tylko gotówka” nie jest zgodna z obecnym prawem. Trzeba bowiem pamiętać, że brak udostępnienia płatności bezgotówkowych wiążą się z wysokimi karami. Co więcej, jesteśmy narażeni na utratę Klientów, którzy mają przy sobie tylko telefon.
Program Polska Bezgotówkowej
Jeszcze kilka lat temu posiadanie terminala płatniczego wiązało się z wysokimi opłatami związanymi z prowizją od transakcji i dzierżawą urządzenia. Kiedy jednak płatności bezgotówkowe zagościły u nas na stałe, terminale płatnicze stały się bardziej przystępne cenowo. Niewątpliwy duży wkład wniósł Program Polski Bezgotówkowej, dzięki któremu możesz korzystać z terminala za darmo przez 5 miesięcy. W jaki sposób on działa?
Program Polski Bezgotówkowej jest skierowany do przedsiębiorców, którzy wprowadzają płatności bezgotówkowe i nie korzystali z terminala przez co najmniej 12 miesięcy. Przystępując do programu, możesz otrzymać urządzenie za darmo i nie martwić się opłatami przez 5 miesięcy.
Co po zakończonym darmowym okresem? Polskie ePłatności oferują dodatkową promocję. Dzięki niej możesz nie płacić przez następnych 7 miesięcy prowizji od transakcji lub opłat za korzystanie z urządzenie. Specjalna oferta pozwala na używanie terminala przez rok na atrakcyjnych warunkach. Następnie otrzymasz indywidualną ofertę dopasowaną do Twojego biznesu.
Usługi w terminalach płatniczych
Płatności bezgotówkowe to nie jedyna usługa, jaką oferują terminale płatnicze. Wbrew pozorom ich zakres usług jest znacznie szerszy. Dzięki temu ich możliwości mogą być dostosowane do konkretnej branży. O jakich usługach mowa?
DCC – dynamiczne przewalutowanie transakcji
Często zdarza Ci się przyjmować płatności od obcokrajowców? Nie zawsze dysponują oni polską walutą. Część z nich chce płacić kartą wydaną w swoim kraju. Dzięki DDC, czyli dynamicznemu przewalutowaniu transakcji, jest to jeszcze prostsze. Urządzenie POS samodzielnie rozpoznaje walutę i proponuje kurs transakcji. Terminale od PeP wykrywają nawet 35 walut. Ich kursy zaś aktualizowane każdego dnia.
Preautoryzacja
Preautoryzacja pozwala na zweryfikowanie i zabezpieczenie środków Klienta jeszcze przed realizacją transakcji. Jest to powszechnie wykorzystywane w branży hotelarskiej lub przez przedsiębiorców zajmujących się rezerwacjami i wynajmem np.: samochodów. Do użycia preautoryzacji potrzebne są tylko te dane z karty, jakie Klient może podać w trakcie wypełniania Twojego formularza.
Integracja z systemem kasowym
Chociaż integracja terminala płatniczego z systemem kasowym będzie obowiązkowa dopiero od 1 stycznia 2025 roku, warto pomyśleć o niej już teraz. Pozwala ona na uproszczenie obsługi Klienta, a także minimalizuje ryzyko błędów kasjerskich. Na pomoc w przeprowadzeniu takiego procesu możesz liczyć u takich operatorów jak PeP.
Podsumowanie
Korzystanie z terminala płatniczego to nie tylko spełnienie obowiązku wynikającego z prawa. To również szereg korzyści. Szybsza obsługa, mniej błędów i mnogość usług – to tylko niektóre zalety urządzeń POS. Warto poznać ofertę terminali i zdecydować się na operatora, który zadba o Twoje płatności bezgotówkowe.