e-wydanie

11 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Dobry księgowy pilnie poszukiwany

Czy wyobrażacie sobie prowadzenie firmy bez księgowego? Czy czulibyście się bezpiecznie w gąszczu stale zmieniających się przepisów? Czy bylibyście pewni, że wszystko robicie zgodnie z prawem, odpowiednio liczycie podatki, znacie wszystkie terminy ważnych przelewów? 9 czerwca obchodzimy Dzień Księgowego. Z tej okazji warto podkreślić ważną rolę i znaczenie tej profesji w dzisiejszym świecie.

Albert Einstein powiedział kiedyś, żerzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy”, a także: „do podatków nie wystarczy umysł matematyka, tutaj potrzebny jest filozof”. I takimi filozofami od podatków są właśnie księgowi, pełniąc kluczową funkcję w zarządzaniu finansami i rachunkowością, zapewniając nie tylko precyzyjne rozliczenia, ale również dostarczając cennych informacji i wsparcia dla firm i organizacji.

Kto może sprawdzić się w tym zawodzie?

W pracy księgowego sprawdzą się osoby skrupulatne, odpowiedzialne i uporządkowane, a także takie, którym nie przeszkadza wykonywanie powtarzalnych czynności. Jeśli kochasz tabelki, fascynują cię słupki i procenty, a do tego dostajesz wypieków na twarzy, gdy ktoś zleci ci tysiąc zadań do rozwiązania – to jest idealna praca dla Ciebie!  Ważna jest też dokładność i umiejętność prawidłowego wprowadzania danych, gdyż w tej pracy każda pomyłka może skutkować sankcjami. Księgowy musi mieć więc często nerwy ze stali i być odporny na stres – mówi Eryk Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy. Do tego przyda się szczypta dobrego humoru i dystansu, który ułatwia zapoznawanie się z kolejnymi ciekawostkami, jakie czyhają na podatników. Księgowy rozbraja miny i łagodzi napięcia, a jeśli do tego potrafi właściwie odczytać potrzeby klientów i rozwija swoją wiedzę dotyczącą zarządzania firmami w Polsce – to jest właśnie to – księgowy na wagę złota, taki, którego każdy chciałby mieć!

Pewna praca na niepewne czasy

Dzisiejsze wymagające i dynamiczne środowisko biznesowe stawia przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań związanych ze złożonością przepisów podatkowych, regulacji finansowych oraz potrzebą dokładnego monitorowania i analizy danych. W tym kontekście, rola księgowego staje się niezastąpiona. Można śmiało powiedzieć, że dobry księgowy to pewna praca na niepewne czasy – stwierdza ekspert z Kancelarii Skłodowscy. Dzisiaj dość łatwo znaleźć tego typu posadę, a do tego można sobie dorobić, przyjmując drobne zlecenia od osób otwierających jednoosobową działalność gospodarczą, które przeważnie poszukują wsparcia w zakresie prowadzenia księgowości i doradztwa podatkowego.

Warto wiedzieć, że zawód księgowego należy do tzw. zawodów zaufania publicznego. Księgowi są po prostu potrzebni! Jeśli więc lubimy liczyć i lubimy się rozwijać, może warto rozważyć przekwalifikowanie?
Czy byłaby to intersująca perspektywa? Nie dajmy się zwieźć stereotypom, że praca księgowego jest nudna – to absolutnie nieprawda – uważa Eryk Skłodowski. Księgowi to przeważnie ludzie pełni pasji, kreatywni, głodni wiedzy. W naszych szeregach mamy np. wielu pasjonatów motocykli. Czemu? Bo księgowi mają pracę pełną wyzwań, ciągle się rozwijają i tak naprawdę pełnią rolę silnika w zarządzaniu przedsiębiorstw, które wspierają. A najpiękniejsza muzyka, to ryk silnika – jak mawiają motocykliści.

Najnowsze