28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Zawodowcy na start

We wrześniu odbędzie się największe wydarzenie dotyczące edukacji branżowej w Europie: EuroSkills 2023. To międzynarodowy konkurs umiejętności zawodowych, w którym rywalizować będzie 600 zawodników z 32 krajów w 43 konkurencjach podzielonych na 6 kategorii: technologia budowalna, sztuka i moda, technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzana i inżynieria, usługi społeczne, transport i logistyka.

– 100 tys. osób z całego kontynentu odwiedzi we wrześniu Gdańsk. To nie tylko edukatorzy, to też ludzie biznesu, przedsiębiorcy i sponsorzy. Ten cały zawodowy świat spotka się w jednym miejscu i to będzie na naszej polskiej ziemi – dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Głównym celem konkursu jest zjednoczenie edukatorów, przedstawicieli rządu, przedsiębiorców oraz młodzieży, aby przyspieszyć rozwój umiejętności zawodowych i przynieść korzyści nie tylko indywidualnym jednostkom, ale także systemom ekonomicznym i całym społecznościom.

– Od samego początku myślimy o tym wydarzeniu w kategoriach globalnych, a nie lokalnych. Organizując ceremonie otwarcia i zamknięcia wzorujemy się na największych wydarzeniach tego typu na całym świecie – mówił Patryk Jasiński, producent EuroSkills Gdańsk 2023. – Stawiamy na młodość, na entuzjazm i będziemy starać się pokazać tym młodym widzom to, co najlepszego nasz kraj ma do zaoferowania.

Wiemy już, że Polska drużyna będzie liczyła 43 zawodników, którzy będą rywalizować z reprezentantami 32 krajów w 37 konkurencjach.

Jak tłumaczą organizatorzy, EuroSkills Gdańsk 2023 to wydarzenie, które napędzane jest współpracą pomiędzy sektorem edukacji a biznesem. – Chcielibyśmy pokazywać społeczeństwu, że umiejętności branżowe są bardzo ważne w tych czasach – mówi Joanna Przydatek, reprezentantka Fundacji Empiria i Wiedza, instytucji która wspiera polską kadrę. Jak dodaje, kapitał społeczny najlepiej budować właśnie poprzez inwestycje w edukacje.

Dla wszystkich zarejestrowanych osób, które wezmą udział w wydarzeniu między 5-9 września, przygotowano wiele niespodzianek. Poza śledzeniem zmagań konkursowych na widzów będą czekać strefy „Try a skill” – i to właśnie na nich każdy będzie mógł spróbować swoich sił w innych zawodach. Udział w EuroSkills Gdańsk 2023 jest darmowy i wymaga od widzów jedynie rejestracji, która jest możliwa na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

EuroSkills Gdańsk organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland i WorldSkills Europe, w partnerstwie z Miastem Gdańsk, AmberExpo i Polsat Plus Arena Gdańsk. Drużynę polski w przygotowaniach wspiera Fundacja Empiria i Wiedza. Projekt „EuroSkills Gdańsk 2023” finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze