14.6 C
Warszawa
środa, 12 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Studio otwarte na dużych i małych

Już 25 maja w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, w którym powstały takie gwiazdy jak Bolek i Lolek czy Reksio, zacznie działać Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO.

Główną atrakcją OKA będzie interaktywna wystawa, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach budynku. – Opowiadamy na niej historię studia, ale kręgosłupem narracyjnym wystawy jest klasyczny proces tworzenia animacji, z naciskiem na pracę rzemieślniczą i twórczą wykonywaną przez człowieka. Od pierwszej kreski stawianej przez rysownika, poprzez stworzenie postaci, tła, ożywienie i udźwiękowienie obrazu – tłumaczą organizatorzy.

W trakcie weekendu otwarcia OKA będzie możliwość zwiedzania wystawy. W tym samym czasie w sali kinowej oraz na amfiteatrze odbędą się takie wydarzenia jak: spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, autorką serii „Kocia Szajka”, związane z premierą nowego tomu „Kocia Szajka i zaginione bajki”, premiera pilotażowego odcinka nowej bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, seanse filmowe, kino plenerowe czy warsztaty filmowe.

Interaktywne Centrum w Bielsku-Białej, to kolejne takie miejsce w Polsce. W Pacanowie działa już Europejskie Centrum Bajki, w Katowicach – Bajka Pana Kleksa, a w Rzeszowie – Muzeum Dobranocek. – Polska kultura animacji, nasze bajki, to dobro narodowe i świetnie, że coraz więcej instytucji może się nim dzielić – mówi Karolina Lorenc, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych studia. – Nasza wystawa opowiada o procesie powstawania animacji w kontekście historii i bohaterów, którzy zostali powołani do życia przez wielkich twórców studia. Jak dodaje: centrum to miejsce dla całych rodzin, pomyślane zarówno dla 2-3 letnich dzieci, rodziców, jak i dziadków. – Co jednak istotne, wystawa, która przedstawia proces animacji, jest skierowana głównie do młodzieży szkolnej; dzieci z klas 1-6. Trzeba też zaznaczyć, że w odróżnieniu od ECB w Pacanowie my skupiamy się głownie na technologii i etapach powstawania filmów rysunkowych. Dzieci mogą wtedy wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własna animację. Przewodnikami po naszej wystawie będą bohaterowie najbardziej znanych bajek Studia, tacy jak Reksio czy Pampalini, ale też tych nowszych, jak Kuba i Śruba.

DR

Najnowsze