3.9 C
Warszawa
środa, 4 grudnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Adamed Pharma inwestuje w badania i rozwój

Czołowy polski producent farmaceutyków Adamed Pharma planuje do 2030 r. przeznaczyć łącznie ok. 500 mln zł na rozwój i budowę infrastruktury produkcyjnej dla leków wziewnych. To odpowiedź firmy na wyzwanie współczesnej medycyny, jakim obecnie są postępujące choroby układu oddechowego.

W listopadzie Adamed Pharma oficjalnie otworzył w Pabianicach nowe laboratorium do rozwoju leków wziewnych oraz laboratorium mikrobiologiczne.

– Inwestycje w rozwój i innowacje to jeden z głównych filarów strategii Adamed Pharma, który od 2001 r. przeznaczył na ten cel już ponad 2,2 mld zł. Dzięki nowym przestrzeniom laboratoryjnym zyskujemy możliwość wejścia w nowe technologie i prowadzenia intensywnych prac nad rozwojem produktów wziewnych i dedykowanych im inhalatorów. Powiększyliśmy także dotychczasowy obszar badań mikrobiologicznych, którego wydajność zwiększy się teraz czterokrotnie. To dla nas istotny krok naprzód – zarówno w kontekście poszerzania naszej oferty produktowej, jak i odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów oraz systemu ochrony zdrowia – powiedziała na uroczystej inauguracji nowej inwestycji dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, przewodnicząca Rady Nadzorczej i współwłaścicielka Adamed Pharma.

Choroby układu oddechowego są trzecią główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na świecie. Globalnie w ciągu roku ok. 4 mln ludzi umiera przedwcześnie z powodu przewlekłych chorób dróg oddechowych, a ponad 1 mld osób jest dotkniętych ich ostrymi lub przewlekłymi schorzeniami. W odpowiedzi na te wyzwania Adamed Pharma podjął decyzję o inwestycji w nową ścieżkę badawczo-rozwojową, która – dzięki nowym i specjalnie w tym celu przygotowanym laboratoriom – umożliwi firmie prowadzenie zaawansowanych projektów z zakresu pulmonologii. Nowe przestrzenie laboratoryjne umożliwią naukowcom firmy prowadzenie działań z zakresu formulacji, analityki i rozwoju inhalatorów.

– W laboratorium rozwoju leków wziewnych prowadzone będą prace nad dwoma typami produktów – jednodawkowymi produktami inhalacyjnymi DPI oraz wielodawkowymi produktami inhalacyjnymi MDPI. Do rozwoju nominowaliśmy produkty o największym potencjale rynkowym i klinicznym w terapii astmy oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) – poinformowała Anna Terlecka, członek zarządu, dyrektor Badań i Rozwoju Adamed Pharma.

Proces rozwoju i wytwarzania produktów wziewnych jest niezwykle skomplikowany i wymaga ścisłego przestrzegania standardów regulacyjnych i dokładnych badań każdej zmiany w formulacji, wielkości cząstek czy konstrukcji urządzenia służącego do aplikacji leku. Badania kliniczne muszą wykazać, że lek dostarczany przez inhalator jest bezpieczny i skuteczny. Konieczne są więc badania nad biodostępnością i efektywnością dostarczania leku do płuc. Podjęcie się rozwoju tego typu leków jest bardzo dużym wyzwaniem, dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasze nowe laboratorium umożliwiło nam prace na najwyższym poziomie – podkreśla Anna Terlecka. Nowe przestrzenie badawcze zostały stworzone z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracowników. Zastosowano w nich zaawansowane systemy ochrony, w tym technologie pozwalające na bezpieczne operowanie substancjami wysokotoksycznymi, odpowiednią wentylację, kontrolę dostępu oraz specjalistyczne środki ochrony indywidualnej.

Na najnowszą inwestycję Adamed Pharma składa się również laboratorium mikrobiologiczne (o wartości ok. 20 mln zł), które obejmuje ponaddwukrotnie większą przestrzeń niż zajmowana obecnie. – Laboratorium mikrobiologiczne zajmuje się badaniem czystości mikrobiologicznej różnych postaci leków, materiałów wyjściowych oraz środowiska produkcyjnego. Opracowuje i waliduje metody badania czystości mikrobiologicznej, przygotowując pełną dokumentację do procesów rejestracyjnych. Nowe laboratorium mikrobiologiczne znacząco zwiększa nasze możliwości badawcze, co pozwoli nam jeszcze bardziej podnosić standardy jakości, wprowadzać innowacyjne rozwiązania i skuteczniej odpowiadać na potrzeby pacjentów – zapewnił Bartłomiej Rodawski, członek zarządu i dyrektor operacyjny Adamed Pharma.

Adamed Pharma jest rodzinną firmą farmaceutyczno-biotechnologiczną ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Założona w 1986 r. firma obecnie zatrudnia ponad 2,7 tys. pracowników. Ma dwa zakłady produkcyjne w Polsce i jeden w Wietnamie. Adamed Pharma produkuje ponad 3 mld tabletek rocznie, które są sprzedawane na kilkudziesięciu rynkach na świecie.

Andrzej Ratajczyk

Najnowsze