Rośnie atrakcyjność programów DSR na rynku energii

Przedsiębiorcy mają czas na zgłoszenie do końca września

Andrzej Hojczak, dyrektor sprzedaży w Enel X Polska
W czasach wysokich cen energii firmy szukają rozwiązań, które pomagają optymalizować koszty i zapewniają ciągłość procesów biznesowych. Coraz większa liczba odbiorców komercyjnych i przemysłowych docenia możliwość uczestniczenia w programie DSR, czyli czasowej redukcji poboru mocy, który w 2026 r. będzie oferować jeszcze bardziej atrakcyjne warunki. Udział w programie można zgłaszać do końca września br.
Polski rynek energii przechodzi znaczącą transformację, a odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce zyskują na znaczeniu. W 2024 r. już niemal 30 proc. energii elektrycznej w polskim miksie pochodziło właśnie z OZE. Zielona energia jest szansą na niższe ceny energii przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na środowisko i klimat.
DSR kluczowe dla przedsiębiorców
Choć rozwój OZE ma wiele zalet, odnawialne źródła są w większości zależne od pogody, a ich zdolność generowania energii jest różna w poszczególnych porach dnia i roku. Wymaga to funkcjonowania w systemie dodatkowych mocy dla bilansowania oraz utrzymania rezerw mocy i elastyczności, pozwalających na zapewnienie ciągłości dostaw energii. Aby operator systemu elektroenergetycznego nie był zmuszony do ograniczania taniej i bezemisyjnej generacji z OZE, konieczne jest też stopniowe zastępowanie wyeksploatowanych i mało elastycznych elektrowni węglowych w bilansowaniu systemu i utrzymywaniu rezerw mocy.
Wraz z dalszym rozwojem i zwiększeniem udziału OZE w polskim systemie elektroenergetycznym kluczową rolę stabilizującą będą odgrywały m.in. elektrownie gazowe z możliwością zasilania w przyszłości zielonym wodorem, magazyny energii oraz programy Demand Side Response (DSR). Z punktu widzenia decyzji i szans, jakie stoją obecnie przed polskimi przedsiębiorcami, szczególnie znaczenie ma przede wszystkim to ostatnie rozwiązanie, związane z czasową redukcją poboru mocy przez odbiorców energii, tj. udział w programie DSR.
Dzięki możliwości agregacji odbiorców profesjonalny agregator może z ich zasobów stworzyć „wirtualną elektrownię” o parametrach niezawodnościowych znacząco wyższych niż konwencjonalne elektrownie, a jednocześnie mniej kosztownych i generujących mniej emisji. Firmy poprzez udział w programie mogą zarobić od kilkudziesięciu tysięcy do nawet – w przypadku dużych odbiorców energii – kilku milionów złotych rocznie.
Enel X liderem rynku DSR
W przypadku kiedy systemowi elektroenergetycznemu grozi niewydolność, Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako operator systemu elektroenergetycznego zwracają się do podmiotów biorących udział w DSR o wypełnienie zobowiązania i czasowe zmniejszenie poboru mocy.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i atrakcyjnej ofercie na polskim rynku największy udział w DSR ma obecnie Enel X, który zarządza jednostkami agregującymi ponad 470 klientów i utrzymuje ponad 600 MW rezerw mocy.
O 84 proc. wyższa cena na 2026 r.
Enel X posiada też największy portfel kontraktów na lata 2026-2029 w rekordowo wysokich cenach. W efekcie ma wciąż możliwość włączenia aktywnych odbiorców do programu DSR po bardzo korzystnych cenach. Średnia cena na lata 2026-2029 jest o 53 proc. wyższa niż w latach 2021-2025, podczas gdy cena z aukcji głównej na 2026 r. jest aż o 84 proc. wyższa niż średnia cena z aukcji dodatkowych na ten sam rok.
– Enel X jest pionierem i obecnie największą firmą, która dostarcza usługi DSR na świecie. Mamy międzynarodowe i wieloletnie doświadczenie oraz największą liczbę klientów, których wspieramy na każdym etapie współpracy. Za gotowość do redukcji zużycia energii o 1 MW firmy, jeśli spełniają wymagane kryteria, mogą zarobić nawet ok. 1 mln zł w ciągu czterech lat – zaznacza Andrzej Hojczak, dyrektor sprzedaży w Enel X Polska.
Dodatkowe przychody dla firm
DSR jest usługą o stabilnej pozycji na polskim rynku. Zmiany legislacyjne, wprowadzenie „rynku mocy”, wojna na Wschodzie, zawirowania z cenami energii elektrycznej, rozwój i adaptacja technologii OZE – wszystko to, w połączeniu działaniami budującymi świadomość usługi, sprawiło, że rynek DSR w Polsce się rozwinął. Obecnie DSR na rynku mocy to jest już blisko 1,5 tys. MW.
W programie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa, które posiadają co najmniej kilkaset kW mocy przyłączeniowej. W ramach umowy firmy dysponujące możliwością redukcji zużycia energii, np. poprzez przesunięcie niektórych prac czy procesów na porę nocną, mogą otrzymać wynagrodzenie za samą gotowość.
Rosnąca świadomość firm
Jak wynika z opinii klientów Enel X, przedsiębiorstwa cenią sobie, że dzięki programowi DSR osiągają dodatkowe oszczędności, które mogą reinwestować w dalszy rozwój firmy – np. poprzez konkurencyjne ustalanie cen swoich produktów czy finansowanie inicjatyw związanych ze zrównoważonym rozwojem, inwestycje w rozproszone źródła energii. Wśród innych zalet wymieniają również bieżący dostęp do danych o zużyciu energii, 24-godzinne centrum dyspozytorskie czy pomoc w spełnianiu standardów ESG. Enel X zapewnia wsparcie na każdym etapie współpracy, m.in. poprzez efektywne zarządzanie portfelem.
Z prowadzonych przez Enel X badań wynika, że odsetek przedsiębiorców, którzy słyszeli o możliwości skorzystania z programu DSR na polskim rynku, wzrósł z poziomu 17 proc. w 2020 r. do 72 proc. w 2024 r. Badani menedżerowie pozytywnie oceniają korzyści płynące z udziału w programie DSR. Co ważne, zachęcają ich nie tylko dodatkowe dochody, ale także m.in. nieodpłatny dostęp do danych pomiarowych w czasie rzeczywistym, zwiększenie świadomości sposobu zużywania energii i procesów energochłonnych oraz poprawa bezpieczeństwa dostaw energii.
Więcej informacji na www.enelx.com/pl/pl/
Materiał partnera