Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika, czy tzw. rynkiem pracodawcy – bo oba pojęcia są sporymi uproszczeniami – kwestia budowy więzi między zatrudniającym a zatrudnianym pozostaje jedną z kluczowych. Nie tylko dla poszczególnych firm, ale dla całej gospodarki. Eksperci udowodnili, że systemy gospodarcze oparte na różnego rodzaju eksploatacji pracowników są na dłuższą metę niewydolne. Dlatego dzisiaj nie skupiamy się już na dyskusji o przestrzeganiu praw pracowników – bo to kwestia niepodlegająca dyskusji – ale na budowie wzajemnego zaufania.
Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska
Pewność zatrudnienia, ale i dbałość o środowisko
Ten motyw – budowa relacji opartych na obustronnym zaufaniu między pracodawcą a pracownikiem – towarzyszy konkursowi, którego Fundacja Teraz Polska jest współorganizatorem i współinicjatorem. Pierwsza edycja konkursu Pracodawca Godny Zaufania odbyła się w 2009 r., a w minioną środę spotkaliśmy się w warszawskim Centralnym Domu Technologii na 14. gali.
Z badań przedstawionych przez innego współorganizatora tej inicjatywy, Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, wynika, że ponad 68 proc. Polaków to zaufanie wiąże ze stabilnością zatrudnienia. Można powiedzieć – oczywiste. Zaufanie kojarzy się nam bowiem zwykle z bezpieczeństwem. To jednak nie wszystko, bo dla dużego odsetka badanych, zwłaszcza z młodego pokolenia, to zaufanie odnosi się nie tylko do pracy bezpośrednio zainteresowanych. Dla ok. 70 proc. młodych respondentów czynnikiem istotnym dla zaufania do pracodawcy jest jego troska o środowisko naturalne. Ponad jedna piąta badanych jest zdania, że na atrakcyjność pracodawcy wpływa dobre traktowanie pracowników, które przekłada się budowę przyjaznego środowiska pracy i poczucie bezpieczeństwa wśród członów zespołu. Jak widać, coraz więcej osób ideę zawartą w skrócie ESG traktuje jako sprawę oczywistą.
12 nagród dla polskich pracodawców
Wręczenie nagród poprzedziła debata „Włączanie na start – czyli jak skutecznie i bez bólu włączyć osoby z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodne do biznesu”, poprowadzona przez prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego Urszulę Jóźwiak. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Instytutu Humanites, Fundacji Moc Pomocy i Hasco-Lek.
A oto lista laureatów tegorocznej edycji konkursu Pracodawca Godny Zaufania:
Kategoria edukacja: Eurocash -za zapewnianie pracownikom możliwości efektywnego rozwoju poprzez liczne programy edukacyjne.
Kategoria firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami: LOTTE Wedel – za program CzekoSprawni, którego celem jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami.
Kategoria firma przyjazna rodzicom: Nokia Solutions and Networks – za działania sprzyjające poczuciu stabilności pracy i stworzenie miejsca przyjaznego rodzicom, którzy po przerwach związanych z macierzyństwem lub tacierzyństwem, wracają do swoich obowiązków.
Kategoria lider ESG: Energa – za stworzenie i realizację zintegrowanej Strategii Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030.
Kategoria motywacja: Tokai COBEX Polska – za rozbudowany wachlarz programów motywacyjnych skierowanych do pracowników.
Kategoria MŚP: P.P.H.U. Polipack s.j. – za rozbudowaną ofertę benefitów, programów edukacyjnych i motywacyjnych skierowanych do pracowników.
Kategoria programy stażowe: PKO BP – za całoroczny program #StażNaDzieńDobry.
Kategoria rozwój i cyfryzacja: Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Łysoń – za wdrożenie i rozwinięcie szeregu programów oraz systemów wspierających rozwój i cyfryzację procesów pracy.
Kategoria wolontariat: LPP – za program wolontariatu pracowniczego opartego na dwóch głównych formułach: akcjach wolontariackich organizowanych przez centralę oraz programie MINIGRANTY, w ramach którego pracownicy zgłaszają własne inicjatywy.
Kategoria zdrowie: CANAL+ Polska – za realizację programów pracowniczych ukierunkowanych na zdrowie i profilaktykę.
Rada konkursu zdecydowała również o przyznaniu dwóch nagród specjalnych, które otrzymali: Grupa Hasco – za pomoc powodzianom w południowo-zachodniej Polsce, oraz Franczyzobiorcy Grupy Żabka – za skuteczne wdrożenie Kodeksu Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy, regulującego zasady współpracy między franczyzobiorcami a sieciami franczyzowymi.
Zaufanie na każdy czas
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję, a do udziału w konkursie gorąco zachęcam. Tak, jak konkurs Teraz Polska premiuje najlepsze polskie produkty i usługi, tak konkurs Pracodawca Godny Zaufania, organizowany przez naszą fundację wspólnie z Krajową Izbą Gospodarczą i Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego, pozwala nagrodzić pracodawców z wizją. Kreatywnych, szukających nowych rozwiązań i będących w dialogu z pracownikami także po to, by tworzyć partnerskie relacje oparte na prawdziwym zaufaniu. Takim na dobre i na ciężkie czasy.
Źródło: salon24.pl