13 C
Warszawa
wtorek, 6 czerwca 2023
Advertisement

Starbucks i KFC będą państwowymi firmami? Efekt uboczny reformy OFE

Koniecznie przeczytaj

Polski Fundusz Rozwoju, spółka celowa Ministerstwa Skarbu Państwa, będzie zarządzać akcjami OFE.

– Jest kilkadziesiąt spółek, w których OFE, osobno zainwestowały dziesiątki milionów i jeśli teraz ich akcje trafią do jednego worka, to pojawi się nowy właściciel mający niekiedy większą siłę głosu niż założyciele giełdowych spółek – opisuje dziennikarz ekonomiczny Tomasz Molga.

Według reformy OFE planowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego  103 mld zł w postaci akcji firm notowanych na GPW ma trafić do nowego trzeciego filaru emerytalnego. Zanim jednak to się stanie akcje trafią do rządowego funduszu – Polskiego Funduszu Rozwoju (spółka celowa Ministerstwa Skarbu Państwa). Efekt?

– Pod wpływem rządu mógłby się znaleźć na przykład Amrest. To spółka kierująca na polskim rynku rozwojem sieci restauracji KFC Pizza Hut, kawiarni Starbucks i fast foodu Burger King. Wyceniany na 4,5 miliarda zł biznes zainwestowały trzy największe OFE: Aviva, PZU PTE, oraz Nationale -Nederlanden. Jeśli ich akcje trafią do wspólnego worka, to taki podmiot dysponując pakietem 31,8 proc. akcji miałby najwięcej do powiedzenia w biznesie – wyjaśnia Molga.

NaTemat

Najnowsze

00:56:49

Werbunek to sztuka

00:30:26
01:00:14
00:21:05
00:35:16