19.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Ślimakowe rytmy promują polską naukę

Międzynarodowa konferencja „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym”, zorganizowana przez Parlament i Komisję Europejską w Brukseli, miała nietypową oprawę. Laureaci festiwalu muzycznego dla osób z zaburzeniami słuchu – Ślimakowe Rytmy – zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne.

 – To dla nas wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak znamienitą europejską publicznością. Wierzymy, że w ten sposób spopularyzujemy, w środowisku europarlamentarzystów, polityków, a także w europejskim społeczeństwie, osiągnięcia polskiej nauki i medycyny. Niech to będzie nasz osobisty wkład w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, a także pomysłodawca Festiwalu.

Profesor jest pionierem implantów słuchowych w Polsce i na świecie. Wraz z zespołem wszczepił blisko 8 tys. różnego rodzaju implantów słuchowych, przywracając do aktywności rodzinnej, społecznej czy zawodowej kolejne pokolenia pacjentów. Inicjując i realizując w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu różne programy leczenia głuchoty, umożliwił im nie tylko naukę czy pracę, ale także dał szansę na profesjonalne zajmowanie się muzyką. Pacjenci prof. Skarżyńskiego śpiewają, komponują, grają na instrumentach, a nawet nagrywają płyty i koncertują.

WS

Najnowsze