e-wydanie

6.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Stały procent na Ukrainę?

Korea a sprawa polska

RZECZPOSPOLITA BABSKA

RYNEK CONTACT CENTER

Ekologia zdominowała rynek mieszkaniowy

Świadomość proekologiczna polskiego społeczeństwa jest coraz większa, i coraz częściej ma wymierny, komercyjny charakter.

Wybierając produkty żywnościowe czy elektroniczne zwracamy uwagę nie tylko na ich pochodzenie, ale też, czy ich produkcja jest przyjazna środowisku. Podobnie gdy szukamy domu; ważna jest nie tylko lokalizacja, ale też funkcjonalna architektura zgodna z ekologią.

Dom to w założeniu wolnostojący budynek, któremu najczęściej towarzyszy kawałek zielonego terenu. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy korzystać ze zdobyczy techniki takich jak instalacje fotowoltaiczne, własne zbiorniki na deszczówkę czy zielone ściany, które pozwalają utrzymać stałą i przyjazną temperaturę wewnątrz budynku. Jeśli jednak szukamy mieszkania i zależy nam, aby znajdowało się w centrum miasta, to chcemy aby blisko był park, zielony skwer i łatwy dostęp do infrastruktury usługowej, a przy tym dobra komunikacja z resztą metropolii. To wyzwanie dla developerów, bo znalezienie dziś odpowiedniej lokalizacji pod inwestycje, która spełni te oczekiwania, graniczy z cudem. Rynek potrafi jednak odnaleźć się nawet w tak trudnej miejskiej sytuacji. Architekci stają na głowie, żeby sprostać wymaganiom klientów. Przykładem jest Solec Residence na warszawskim Powiślu, inwestycja zrealizowana przez Sawa Apartments.

W budynku wykorzystano wiele proekologicznych rozwiązań. Jednymi z najciekawszych są windy z technologią odzyskiwania energii, a także wykorzystanie specjalnych nasion traw, które porastają części wspólne budynku. Zieleń, nie dość, że tworzy specyficzny mikroklimat, nie jest palna, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. W budynku znajdują się też stacje ładowania samochodów elektrycznych. Co ciekawe, na dziedzińcu budynku zbudowano fontannę zaprojektowaną przez architektów, którzy są autorami Multimedialnego Parku Fontann na warszawskim Podzamczu.

Ekologiczny styl życia nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla osób, o zasobnych portfelach. Świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne jest już na tyle powszechna, że każda inwestycja mieszkaniowa musi spełniać szereg proekologicznych warunków, o ile inwestor ma w planie zwrot z inwestycji.

Najnowsze